MGMT zawarli ugodę z prezydentem Francji

28 kwietnia 2009
ok. 1 minuta czytania

Łupem partii stał się największy przebój MGMT „Kids” pochodzący z ich debiutanckiej płyty „Oracular Spectacular”. Był on wielokrotnie użyty przez polityków w oficjalnych spotach i reklamach na ich stronie internetowej. Nikt nie pytał zespołu MGMT o zgodę na wykorzystanie utworu w taki sposób. Nie zaoferowano im także wynagrodzenia z tytułu praw autorskich. Co ciekawe Unia na rzecz Ruchu Ludowego otwarcie krytykuje łamanie praw autorskich twórców poprzez nielegalne umieszczanie ich muzyki i filmów w internecie.

W momencie gdy historia wyszła na jaw, UMP chciało wypłacić zespołowi symboliczne 1 euro za użycie utworu, jednak prawnicy odrzucili tę ofertę jako obrażającą dorobek artystyczny MGMT.

Ostatecznie zespół postanowił nie oddawać sprawy do sądu, przystając na propozycję odszkodowania, które przekaże na organizacje działające przeciwko łamaniu praw autorskich.

– Nie chcemy być „typowymi Amerykanami”, którzy skarżą, niezależnie od tego ile pieniędzy, futer z szynszyli by to przyniosło. W zamian przekażemy zaproponowane przez UMP odszkodowanie dla organizacji, które walczą o poszanowanie praw autorskich – czytamy na oficjalnej stronie duetu.

MGMT wystąpią w dniach 4-5 września na Placu Defilad w Warszawie w ramach Orange Warsaw Festival.

Duet, który tworzą Andrew Vanwyngarden i Ben Goldwasser zadebiutował w styczniu 2008 roku albumem „Oracular Spectacular”.