M.I.A. na Selectorze

14 sierpnia 2013
ok. 2 minut czytania

Matangi jest dla hinduistów boginią słowa i muzyki, co świetnie pasuje do jej imienniczki Matangi Arulpragasam. M.I.A. jest piosenkarką, raperką, producentką i właścicielką wytwórni płytowej. Fotografuje i tworzy sztukę współczesną, w wieku niecałych czterdziestu lat napisała już autobiografię. To jedyna artystka, która otrzymała nominacje do Oscara, nagród Grammy Award, Brit i Mercury.

Na swoich albumach M.I.A. konsekwentnie ewoluuje. Gładko przeszła od radosnego etno w pierwszych sławnych singlach „Galang” i „Sunshowers”, wyprodukowanych wespół z Diplo i Switchem do chwytliwych melodii znanych wszystkim utworów z albumu „Kala”: „Paper Planes”, „Jimmy” czy „Boyz”. Ostatnim przystankiem kariery brytyjsko-tamilskiej artystki jest płyta „Maya”, prezentująca bardziej elektroniczne oblicze wokalistki.

Matangi jest też patronką „niedotykalnych” w systemie kast. Oprócz swojej muzyki, M.I.A. znana jest z solidarności z wykluczonymi i bojownikami o wolność (jej ojciec był członkiem tamilskiego ruchu niepodległościowego) i medialnych gestów, pokazujących tę solidarność. W 2009 roku odmówiła przyjęcia miejsca na liście stu najpiękniejszych osób magazynu „People”, argumentując: „Nigdy nie było tam miejsca dla Matki Teresy”. Na co dzień nie jest jednak symbolem dobroci. Zasłynęła kontrowersyjnymi teledyskami, jak „Born Free”, do legendy przeszedł też jej „środkowy palec” w przerwie finału SuperBowl, gdzie występowała gościnnie z Madonną. Artystka lubi też angażować się w kłótnie w mediach społecznościowych. Adresatem ostatniej stała się wytwórnia Interscope, która po raz kolejny przesunęła datę premiery albumu „Matangi”, tym razem na 5 listopada. Jego odsłona, singel „Bring The Noize”, powstała wespół z francuskim producentem elektro Surkinem i Switchem. Brzmi niezwykle nowocześnie, podobnie jak pozostałe utwory z krążka, które artystka udostępniła w sieci, zaczynając od grona fanów: „Only 1 U”, „Come Walk With Me”, „Doobie”, „atTENTtion”. Sama wokalistka mówi o „Matangi” jako o antologii swojej twórczości.

Matangi patronuje także sztuce, więc nie tylko ze strony The Knife możemy spodziewać się spektakularnego, konceptualnego widowiska z rozbudowaną stroną wizualną. M.I.A. już zapowiada wykorzystanie na nadchodzącej trasie niezwykłej scenografii własnego projektu, inspirowanej właśnie kultem bogini.

M.I.A będzie drugą, obok The Knife, headlinerką Burn Selector Festival 2013. Wystąpi w sobotę 7 września. Na imprezie wystąpią także Archive, Breakbot, Busy P, Capital Cities, James Blake, Jessie Ware, Para One oraz When Saints Go Machine.

Impreza odbędzie się na terenie torów wyścigów konnych Służewiec.

Bilety na Burn Selector Festival w sprzedaży: Karnet dwudniowy: 245 zł, Bilet jednodniowy: 155 zł.