„Młynarski. Piosenka finałowa” wkrótce w kinach

9 października 2017
ok. 2 minut czytania

W ponad 3500 tysiącach utworów Wojciech Młynarski stworzył kronikę Polski i Polaków. Jego „W Polskę idziemy”, „Niedziela na głównym” , „Róbmy swoje” czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. – W tych jego miniaturach wyraźniej odbijał się PRL niż na przykład w trzytomowej powieści – mówi w filmie Janusz Głowacki.

Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki.

„Młynarski. Piosenka finałowa” to przede wszystkim ostatni bardzo osobisty, szczery wywiad z bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, Rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze. Te niezwykle uczciwe, bez cenzury, opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

Zwiastun można obejrzeć pod tym adresem.

Reżyserką i autorką scenariusza jest Alicja Albrecht. Przez lata związana z TVP, zrealizowała kilkadziesiąt autorskich dokumentów nagradzanych na festiwalach, między innymi: „Socjalizm lub śmierć”, „Rosja proroków czyli czas pokuty”, „I to, że nie opuszczę Cię aż do śmierci”, „Dziecko z katalogu”, „Maria”. Z Wojciechem Młynarskim poznała się w latach 90., podczas realizacji filmu również o nim („Jeszcze gram w zielone”).

Zdjęcia do filmu realizował Tadeusz Kieniewicz, wnuk Młynarskiego, za dźwięk odpowiadał Remigiusz Botiuk, zmontował Maciej Szydłowski.