Moby zapowiada album \”Reprise\”

26 marca 2021
ok. 3 minut czytania

\”Reprise\” to reinterpretacja utworów z trwającej trzy dekady kariery muzycznej Moby\’ego z udziałem gości specjalnych: Krisa Kristoffersona, Gregory’ego Portera + Amythst Kiah, Skylar Grey czy Marka Lanegana.

Album, \”Reprise\” ukaże się 28 maja nakładem Deutsche Grammophon. Na \”Reprise\” Moby powraca do najważniejszych momentów swojej 30-letniej kariery i przedstawia je na nowo. Wraz z Budapest Art Orchestra, Moby opracował niektóre ze swoich najbardziej rozpoznawalnych klasyków i przebojów w świeżych aranżacjach na orkiestrę i instrumenty akustyczne. Do Moby’ego dołącza również znakomity line-up artystów z całego muzycznego spektrum, w tym Alice Skye, Amythyst Kiah, Apollo Jane, Darlingside, Gregory Porter, Jim James, Kris Kristofferson, Luna Li, Mark Lanegan, Mindy Jones, Nataly Dawn, Skylar Grey i Vikingur Ólafsson.

Moby udostępnił pierwszy utwór z albumu, \”Porcelain\”, z udziałem Jima Jamesa (My Morning Jacket).

\”Reprise\” zawiera najważniejsze utwory Moby’ego, wśród nich przełomowy taneczny \”Go\”, \”Extreme Ways\” (znany z serii thrillerów akcji opartych na postaci Jasona Bourne’a), \”Natural Blues\” czy \”Why Does My Heart Feel So Bad?\”. Niektóre z nowych wersji są oszczędniejsze i wolniejsze, podczas gdy inne wykorzystują cały potencjał, jaki może zaoferować orkiestra. Po trzech dekadach swojej kariery, \”Reprise\” jest w mniejszym stopniu płytą w rodzaju greatest hits, a bardziej okazją do refleksji nad sposobem, w jaki sztuka może z czasem dostosować się do różnych okoliczności i kontekstów.

– Przepraszam, jeśli to, co powiem, jest oczywiste, ale dla mnie głównym celem muzyki jest przekazywanie emocji. Dzielenie się jakimś aspektem ludzkiego istnienia z kimś, kto tej muzyki słucha – stwierdza Moby.

Dlaczego zdecydował się włączyć do nagrania orkiestrę? – Brakuje mi prostoty i wrażliwości, jaką można uzyskać w muzyce akustycznej lub klasycznej.

Podwaliny pod \”Reprise\” zostały położone, kiedy Moby został zaproszony do wzięcia udziału w pierwszej w historii swojej kariery współpracy z muzykami klasycznymi – koncertu z jego muzyką na żywo w Walt Disney Concert Hall z jego przyjacielem Gustavo Dudamelem i Los Angeles Philharmonic w październiku 2018 roku.

Rok 2021 zapowiada się jako nowy, ekscytujący rozdział dla Moby’ego w związku z wydaniem zarówno albumu \”Reprise\”, jak i filmu dokumentalnego \”MOBY DOC\”. Film w reżyserii Roba Bralvera będzie dystrybuowany przez Greenwich Entertainment i pojawi się w amerykańskich kinach oraz na platformach cyfrowych 28 maja. \”MOBY DOC\” to surrealistyczny dokument biograficzny z narracją Moby’ego, który rozmyśla o swoim burzliwym życiu osobistym i kultowej muzyce, spoglądając wstecz na to, co doprowadziło go od undergroundowego zespołu punkowego do zdobywającego szczyty list przebojów artysty solowego, a także od człowieka zmagającego się z uzależnieniami do wegańskiego aktywisty.

Film pokazuje rozmowy z Davidem Lynchem i Davidem Bowie, wraz z niezwykłym materiałem koncertowym, wykorzystując unikalną mieszankę rekonstrukcji zdarzeń, wywiadów i materiałów archiwalnych. Widzowie będą świadkami wnikliwego, bezstronnego spojrzenia na tego artystę, którego traumatyczne dzieciństwo ukształtowało w znaczący sposób.

Moby jest światowej sławy muzykiem, wokalistą, autorem tekstów, producentem, DJ-em, fotografem i aktywistą. Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, multiplatynowy artysta przekraczał granice w swojej bogatej twórczości, w tym na swoim przełomowym albumie, \”Play\”. Osiągając sprzedaż ponad 20 milionów albumów na całym świecie, Moby ma na koncie osiem hitów w Top 10 w notowaniu Billboard Dance Club Songs Chart. Jest zdeklarowanym weganinem i orędownikiem praw zwierząt oraz pomocy humanitarnej, jest również autorem czterech książek, w tym zbioru swoich fotografii.

\”Reprise\”, nowy album Moby’ego, zostanie wydany przez Deutsche Grammophon 28 maja. \”MOBY DOC\” pojawi się na platformach cyfrowych i w kinach w Stanach Zjednoczonych tego samego dnia.