Modest Mouse powraca w złotej trumnie

29 czerwca 2021
ok. 2 minut czytania

Frontman Modest Mouse i filozof indie rocka, Isaac Brock, od ćwierć wieku poszukuje równowagi we wszechświecie. Wczesne utwory zespołu są świadectwem obserwacji zmian w krajobrazie z okien turystycznej furgonetki. \”The Golden Casket\”, siódmy już album studyjny, bada degradację krajobrazu Ameryki przez ekran smartfona. Na płycie znaleźć możemy wszelkiego rodzaju odniesienia do urządzeń mobilnych, hashtagów, komputerów, SMS-ów czy kultury randkowania online. Nie jest to jednak typowy manifest potępiający uzależnienie od iPhone\’ów, przeciążenie dezinformacją i sposób, w jaki media społecznościowe niszczą dyskurs polityczny. Tematyka albumu skupia się raczej na niewidzialnej technologii: sygnałach komórkowych, częstotliwościach radiowych oraz falach WiFi, które prawdopodobnie przechodzą przez Twoje ciało, gdy to czytasz.

– Wszystko emituje częstotliwość – zauważa Isaac. – Wszystko wibruje, nieważne, czy o tym wiesz, czy nie. Pływamy w jakimś szalonym gównie; nie widać go, ale jest prawdziwe. Myślę, że każdy umysł jest teraz trochę pomieszany. Czuję to każdego pieprzonego dnia.

Niezależnie od tego, czy Isaac śpiewa o falach elektromagnetycznych, czy spacerze z dziećmi, \”The Golden Casket\” jest błaganiem o harmonię między naturą a technologią, między postępem a instynktem samozachowawczym, między nadzieją a zdrowym sceptycyzmem, w świecie, który stracił wszelki sens.

Lista utworów \”The Golden Casket\”:
1. Fuck Your Acid Trip
2. We Are Between
3. We’re Lucky
4. Walking and Running
5. Wooden Soldiers
6. Transmitting Receiving
7. The Sun Hasn\’t Left
8. Lace Your Shoes
9. Never Fuck a Spider on the Fly
10. Leave a Light On
11. Japanese Trees
12. Back to the Middle

Modest Mouse to kapela z Portland. Amerykanie maja na koncie 6 albumów, z których ostatni to \”Strangers to Ourselves\” z 2015 roku.