Mogwai na Czyżynaliach

27 marca 2015
ok. 2 minut czytania

Mogwai to szkocka grupa post-rockowa, założona w 1995 roku w Glasgow. Pierwszą płytę wydali już w 1997 roku. Krążek szybko został okrzyknięty jednym z najważniejszych albumów lat 90., a Mogwai czołowym brytyjskim zespołem alternatywnym. Dzięki takiemu sukcesowi zespół wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową. Od tamtego czasu artyści wciąż eksperymentowali, dzięki czemu każda następna płyta pozytywnie zaskakiwała fanów, wnosząc coś nowego do repertuaru zespołu. W 2006 roku zespół nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu „Zidane: A 21st Century Portrait”, a utwory z albumu „Mr. Beast” można było usłyszeć w obrazie „Miami Vice”.

Artur Rojek – lider, kompozytor, autor tekstów, wokalista, promotor. Przez 20 lat frontman Myslovitz, jednego z najbardziej popularnych zespołów w Polsce, z którym dowiódł, że można pogodzić ambitne granie inspirowane zachodnią alternatywą z masowo czytelną formułą popowego przeboju. Artur Rojek jest również pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym OFF Festivalu odbywającego się nieprzerwanie od 2006 roku, który jest określany mianem najlepszej imprezy z muzyką niezależną w Polsce i wysoko ocenianej pośród innych tego typu imprez w Europie.

Nosowska zaprezentuje przekrojowy repertuar – głównie najważniejsze i najbardziej znane utwory z solowej działalności. Dodatkowo będzie można usłyszeć kilka bardzo dawno niegranych, elektronicznych kompozycji Andrzeja Smolika – zapewne będzie to gratka dla fanów twórczości artystki. Wokalistka rozpoczęła karierę muzyczną u schyłku lat 80. i błyskawicznie podbiła serca polskiej publiczności. Poza działalnością w rockowej grupie Hey i gościnnymi występami w innych zespołach, Nosowska prowadzi niezwykle udaną karierę solową. Wydała do tej pory sześć albumów studyjnych, z których ostatnie dwa, „Osiecka” (2008) i „8” (2011), pokryły się platyną. Jest również laureatką wielu nagród i wyróżnień. Ma na koncie między innymi ponad dwadzieścia Fryderyków, w większości za osiągnięcia solowe. Tylko w 2012 roku uzyskała sześć nominacji do tej zaszczytnej statuetki. W latach 2012 – 2013 była dyrektor artystyczną projektu Męskie Granie, co potwierdziło jej niesłabnącą pozycję na polskim rynku muzycznym.

Grubson jest osobą, obok której nie można przejść obojętnie – jego charakterystyczny głos, flow, muzyka oraz przekaz trafia do coraz szerszego grona ludzi. Dzięki takim utworom jak „Ja majka mam”, „Kochana” czy „Ludzie prości” od jakiegoś czasu jest osobą rozpoznawalną na polskiej scenie. 4 marca 2015 roku to data premiery 3. studyjnego albumu GrubSona zatytułowanego „Holizm”. Promują go 3 single („Złota Kula”, „Sanepid” oraz „Jedna z planet”), w których, oprócz Jareckiego, pojawiają się bardzo ciekawi goście – Krzysztof Zalewski i Marcelina – na co dzień zajmujący się muzyką alternatywną.

Bilety można zamówić między innymi na Biletomat.pl

Festiwal odbywa się w dniach 15-16 maja na pasie startowym Muzeum Lotnictwa Polskiego.