Monika Borzym musi to zrobić

3 sierpnia 2017
ok. 2 minut czytania

Do nagrania powstał nastrojowy teledysk, którego reżyserem jest Franek Przybylski.

– Moim zadaniem było, aby warstwą wizualną nie przykryć tego wyjątkowego i niespotykanie szczerego języka, który Mariusz Obijalski wraz z Moniką Borzym znaleźli na przekazanie poezji Anny Świrszczyńskiej – opowiada twórca czarno-białego filmiku. – Wraz w występującymi w teledysku Magdą Fejdasz i Oskarem Malinowskim postanowiliśmy znaleźć język ruchu, który w sposób pozbawiony patosu czy przesadnego dramatyzmu opowiedziałby historię „Muszę to zrobić”. Historię nie tyle o śmierci, co o konieczności rozstania.

Z efektem można zapoznać się tutaj.

Utwór promuje płytę „jestem przestrzeń” zawierającą 11 wierszy poetki Anny Świrszczyńskiej w interpretacji jazzowej wokalistki. Krążek ukazał się w ramach cyklu projektów muzycznych pod hasłem „Pamiętamy ’44”, organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na płycie można usłyszeć elementy jazzowe, rockowe, elektroniczne, a także popowe. Znajdują się na niej także niespodzianki – w jej nagraniu wzięli udział goście specjalni: John Scofield, jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii jazzu, Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo, którego można usłyszeć w duecie z Moniką Borzym i Mitchell Long – „czarodziej gitary – amerykański muzyk, specjalista jazzu, bluesa i world music. W nagraniu płyty udział wzięli także: Mariusz Obijalski (fortepian), Hubert Zemler (perkusja),Robert Kubiszyn (kontrabas i gitara basowa) i Michał Zaborski (kwartet smyczkowy).

Monika Borzym to polska jazzowo-soulowa wokalistka. Na koncie ma płyty „Girl Talk” (2011, złoty status) i „My Place” (2013, platynowy status) oraz „Back to the Garden” z coverami otworów Joni Mitchell wydaną w 2016 roku.