Muzyka Mariusza Dudy na kasecie

22 kwietnia 2021
ok. 2 minut czytania

Mariusz Duda, lider Riverside i twórca Lunatic Soul, postanowił wykorzystać pandemiczne czasy na stworzenie kolejnego muzycznego świata, którym dzieli się umieszczając albumy w sieci. W czerwcu ubiegłego roku artysta niespodziewanie zaprezentował elektroniczny album \”Lockdown Spaces\”, który został nominowany do nagrody Fryderyk 2021 w kategorii Elektronika. W tym roku, 23 kwietnia, ukazuje się nowa płyta zatytułowana \”Claustrophobic Universe\”.

– \”Claustrophobic Universe\” to druga część nowej trylogii, którą postanowiłem, że stworzę w czasach lockdownów – mówi Duda – z elektroniczną muzyką instrumentalną, którą tworzyłem jeszcze jako nastolatek nagrywając na kasety umieszczone w magnetofonie Grundig. Miałem ich około dwudziestu, każda prawie po 90 minut, z własnymi okładkami. Fakt, że te \”lockdownowe\” płyty ukazują się teraz jedynie na kasetach magnetofonowych, związany jest właśnie z moją przeszłością i początkami, które tak naprawdę ukształtowały mnie jako muzyka.

Mariusz Duda już od dawna przyznaje się do inspiracji elektroniką i wpływów na niego takich artystów jak Tangerine Dream czy Vangelis. Na \”Claustrophobic Universe\” tworzy dźwięki inspirowane również klimatami spod znaku solowego Thoma Yorke’a czy filmowych dokonań Trenta Reznora i Atticusa Rossa.

Album już od piątku (23.04) jest możliwy do posłuchania na Bandcampie artysty i w serwisach streamingowych. Dzięki firmie Mystic Production, ukazuje się również na kasetach magnetofonowych (razem z poprzednim albumem \”Lockdown Spaces\”). Przypominamy, że jest to jedyny nośnik fizyczny tego albumu!