Muzyka ze \”Stranger Things\” na żywo w Krakowie

17 sierpnia 2016
ok. 4 minut czytania

Skrupulatnie napisana muzyka otwarcie odnosi się do takich tuzów syntezatora jak John Carpenter czy Tangerine Dream, a jej popularność doprowadziła do wydania materiału na dwóch albumach.

Akcja \”Stranger Things\” rozgrywa się w latach 80. Produkcja opowiada o poszukiwaniu młodego chłopaka, Willa (Noah Schnapp), który znika w podejrzanych okolicznościach. Jego matka (Winona Ryder) rozpoczyna śledztwo, które prowadzi do tajnych eksperymentów rządowych, przerażających paranormalnych zjawisk i pewnej dziwnej małej dziewczynki (Millie Brown). Twórcami cyklu Netfliksa są bracia Matt i Ross Dufferowie.

Wykonanie ścieżki ze \”Stranger Things\” odsyła również do mrocznej strony dźwiękowo-wizualnej, jaka gości na Unsoundzie od czasu edycji z 2010 roku poświęconej horrorowi.

Wtedy na festiwalu pojawili się po raz pierwszy Demdike Stare, którzy w kolejnych latach realizowali zamawiane projekty. Tym razem duet zaprezentuje premierę nowego koncertu opartego na muzyce, jaka zrodziła się w czasie eksperymentów z serią Testpressing, kiedy to duet sięgnął w po różne gatunki muzyki klubowej.

To nie jedyna grupa w tym ogłoszeniu, która związana jest z po-brexitowymi występami artystów brytyjskich. Zintegrowany z miejscem pokaz audiowizualny dadzą Emptyset, którzy w dawnej zajezdni tramwajowej zaprezentują dzieło oparte na własnoręcznie zbudowanych instrumentach, projekcjach oraz świetle. Udział Felicity z PC Music był już zapowiedziany. W jego projekcie Soft Power weźmie udział najbardziej uznana z polskich grup ludowych Zespół Pieśni i Tańca \”ŚLĄSK\”.

Premierę będzie miał również projekt Billa Kouligasa i Amnesii Scanner Lexachast, którzy multimedialną stronę internetową zamienią w unikatowe widowisko łączące pogmatwaną muzykę oraz obrazy i zdjęcia generowane przez holenderskiego artystę Harma Van Der Dorpela. Mieszkający w Berlinie Rosjanie Dasha Rush i Stanislav Glasov zaprezentują audiowizualne show \”Dark Hearts of Space\”, na dwóch ekranach badając poetycki wymiar czarnych dziur. Dasha Rush zagra również DJ set na imprezie otwierającej festiwal.

Innymi artystami klubowymi w programie są Phuture, legendarna grupa z Chicago, która uznawana jest za twórców acid house\’u. To dzięki ich \”Acid Tracks\” z 1987 roku charakterystyczny dźwięk Rolanda TB-303 kojarzy się tylko w jeden sposób. Kolejnym pionierem jest rzadko występujący producent Detroit techno Anthony \”SHAKE\” Shakir, dla którego będzie to pierwszy polski występ. Errorsmith z Berlina (członek MMM) w swojej twórczości zapowiadał dzisiejszą muzykę post-gatunkową. Na Unsoundzie zaprezentuje nowy materiał. Bardzo ważną osobą dla sceny nowojorskiej jest Bryan Kasenic, niezrównany promotor odpowiedzialny za serię imprez The Bunker oraz partner Unsoundu od czasu pierwszej edycji w Nowym Jorku w 2009 roku.

Swoje lokalne sceny rozwijają równie mocno Czarny Latawiec z Wrocławia, kurator festiwali Canti Illuminati oraz Survival, a także Rrrkrta z Warszawy, czyli Jacek Plewicki, człowiek odpowiedzialny za legendarny już cykl Brutaż.

Aisha Devi to szwajcarska artystka z nepalskimi i tybetańskimi korzeniami, która w widowisku \”Of Matter and Spirit\” mocno czerpie z mistycyzmu. Wrażenia podkreślą odurzające wizualizacje Emile Barreta oparte na grze wideo mocno związanej z albumem Aishy. Faka z Republiki Południowej Afryki to performerzy skupiający się na czarnym ciele osób queer, przeciwstawiając się marginalizowaniu ich głosu. W tym samym pokoju co Faka wystąpi Miss Red, charyzmatyczna MC z Izraela. Dotychczas współpracowała ona z The Bugiem, ale znakomitym mixtape\’em \”Murder\” rozpoczęła karierę solową.

Ziúr z Berlina dołącza do składu środowej imprezy, podczas której artyści z Meksyku oraz stolicy Niemiec będą przesuwać granice muzyki klubowej. Gatunkom opierać się będzie również cudowne dziecko ze Szwecji, czyli Toxe, której debiutancka EP-ka \”Muscle Memory\” należy do klasyków post-gatunkowej muzyki; oraz SKY H1 i jej elizejski ambient grime z wydanej niedawno EP-ki dla Codes, sublabelu Pan. W sali footworkowej usłyszeć będzie można również Jakuba Lemiszewskiego z Polish Juke, który zaprezentuje swoje surowe perkusyjne numery z albumu \”Daaamn\”.

Na wyżyny abstrakcyjności syntezator wzniesie Rashad Becker, którego seria albumów \”Traditional Music of Notional Species\” jest niezwykle barwna, a jednocześnie nie posiadająca punktów odniesienia. Do Krakowa przyjedzie po premierze jej drugiej części. Polską scenę syntezatorową reprezentować będą Ceglarek & Dybała, kuratorzy Biura Dźwięku Katowice oraz związany z nim AARPS. Wszyscy trzej improwizować będą pejzaże dźwiękowe i intensywne rytmiczne konstrukcje. Wystąpi również mieszkająca w Warszawie Ukrainka Poly Chain, której analogowe brzmienie wyda niedługo Transatlantyk.

I w końcu Wacław Zimpel, który wraca na Unsound po fantastycznym koncercie z Rabihem Beainim w zeszłym roku oraz po olśniewającym pokazie na Unsoundzie Toronto. Żeby uwierzyć w sposób, w jaki łączy klarnet, khaen i organy w majestatyczną całość, trzeba zobaczyć go na żywo.

W kolejnym ogłoszeniu podane zostaną elementy programu wybrane spośród nadesłanych wiosną zgłoszeń, a także instalacje, filmy oraz rozległy program popołudniowych dyskusji. Program artystyczny festiwalu również nie jest jeszcze zamknięty.

Karnety na krakowski Unsound 2016 wyprzedały się w kilka minut, ale dzisiaj, 17 sierpnia, o godzinie 16 do sprzedaży trafią bilety na poszczególne wydarzenia festiwalu. Z tego powodu ujawniona zostaje rozpiska czasowa, którą można znaleźć tutaj.