„My lunatycy. Rzecz o Republice” wkrótce w księgarniach

25 sierpnia 2015
ok. 2 minut czytania

Republika to nie tylko jeden z najbardziej popularnych i oryginalnych polskich zespołów muzycznych, ale również kulturalny fenomen, którego siła nie osłabła do dziś. Tuż przed 58. rocznicą urodzin lidera zespołu, Grzegorza Ciechowskiego ukaże się książka „My lunatycy. Rzecz o Republice”. To pierwsza tak obszerna publikacja prezentująca różne oblicza zespołu.

Republika powstała w 1981 roku w Toruniu. Grupa była silnie związana z toruńskim klubem studenckim Od Nowa, który stanowił ważny punkt na mapie kulturalnych miejsc w Polsce. Nowofalowe, awangardowe brzmienie zespołu szybko przysporzyło mu ogromnej rzeszy fanów.

Do pracy nad książką „My lunatycy” autorzy zaprosili wiele osób. O klimacie dawnej Od Nowy opowiadają toruńscy muzycy, a o najważniejszych wydarzeniach w dziejach zespołu jego menedżerowie: Andrzej Ludew oraz Jerzy Tolak. Członkowie Republiki (Zbigniew Krzywański, Sławek Ciesielski, Paweł Kuczyński, Leszek Biolik) powracają wspomnieniami do dawnych lat, opisując swoje relacje z fanami. O Grzegorzu Ciechowskim opowiada m. in. jego córka Weronika, która jesienią odwiedzi Polskę z okazji premiery książki.

Anna Sztuczka w latach 80. prowadziła fanklub Republiki Moje Modły. Współorganizatorka koncertów związanych z Republiką w Od Nowie oraz wystaw w Tczewie. Obecnie menedżerka zespołów Rejestracja, Cela nr 3 oraz Half Light.

Krzysztof Janiszewski to wokalista electrorockowego zespołu Half Light, z którym w 2011 roku nagrał album „Nowe Orientacje” – hołd złożony Republice.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Muza.