Nadciąga nowy Satyricon

13 lipca 2017
ok. 2 minut czytania

Nagrany w Oslo (Norwegia) i Vancouver (Kanada) na początku 2017 roku, zmiksowany wspólnie ze studyjnym guru Mikiem Fraserem (wcześniej pracował on też z zespołem przy płycie „Now, Diabolical” z 2006 roku), „Deep Calleth Upon Deep” to nie tylko nowa kolekcja piosenek jednego z najbardziej trwałych i niezawodnych zespołów muzyki ekstremalnej: jest to całkowicie od nowa wymyślona, zupełnie nowa era w historii bandu.

– Podchodząc do tej płyty, zawsze pamiętałem o tym, że albo będzie to początek czegoś nowego, albo będzie to mój ostatni album – komentuje frontman, Satyr. – Jeśli ma to być ostatnia płyta, to musi być to coś wyjątkowego. Jeśli natomiast ma być więcej płyt, to lepiej upewnię się, że jest to na tyle odmienne od naszego ostatniego albumu, że będzie to odczuwalne jako nowy początek. Myślę, że powstało coś naprawdę, bardzo mrocznego, bardzo duchowego, wypełnionego zaufaniem i energią.

„Deep Calleth Upon Deep” to również wyraźne oświadczeniem zespołu w temacie tego, co stanowi istotę twórczości Satyricon i wiecznej wartości sztuki samej w sobie.

– Widzę to w taki sposób, że w każdej sztuce, czy to w Satyricon czy w jakiejkolwiek innej formie sztuki, bo móc ją wchłonąć i całkowicie zrozumieć, pochłonie to również i kawałek odbiorcy – kontynuuje Satyr. – Jeśli masz to wszystko po kilku przesłuchaniach, wiesz, że prawdopodobnie nie zostanie to z tobą. Tak więc tytuł mówi: „Z głębi ludzi tworzących ten album w głębię słuchacza…”. Jeśli chcesz wziąć udział w tej podróży, powinieneś być przygotowany, by kopać głęboko wraz z nami w najmroczniejszym zakątku swojej duszy.

Okładka dzieła to mroczny rysunek z 1898 roku autorstwa norweskiego artysty, Edwarda Muncha.

Satyr, Frost i towarzyszący im na koncertach muzycy, powrócą jesienią 2017 roku do Polski. Twórcy „Nemesis Divina”, „Rebel Extravaganza” czy „The Age Of Nero” zagrają 14 października w krakowskim klubie Kwadrat oraz dzień później, 15 października, w warszawskiej Progresji.

Ostatnia studyjna płyta bandu to „Satyricon” z września 2013 roku.