Neneh Cherry na Tauron Nowa Muzyka

9 maja 2014
ok. 3 minut czytania

To ona pomagała w nagrywaniu pierwszej płyty Massive Attack, to ona w połowie lat 90. współpracowała z Trickym, promując nowe gwiazdy bristolskiej sceny w mainstreamie, to ona jako jedna z pierwszych zdołała połączyć punkową wrażliwość polityczną z rapem i tanecznymi bitami. W 2014 roku Neneh Cherry wciąż nie przestaje szukać nowych wyzwań i zaskakiwać swoich fanów, którzy przez ostatnie lata przyzwyczajali się do jej nowych wcieleń: artystka współpracuje ze swoją córką, tworząc część electro-soulowej grupy cirKus, pojawiła się też jako wokalistka na płycie jazzowej supergrupy The Thing, teraz zaś powróciła na klubowe parkiety razem z dwójką producentów i DJ-ów ukrywających się pod nazwą RocketNumberNine.

Opublikowany w zeszłym roku album „MeYouWeYou” to pełne zaskoczeń połączenie jazzowych rytmów, rave’owych hymnów, klubowych przebojów, nawiązań do Sun Ra, akustycznego techno spod znaku Brandt Brauer Frick i eksperymentalnej elektroniki Kierana Hebdena (Four Teta),
na tle których Neneh Cherry po raz kolejny przypomina, dlaczego od ponad ćwierćwiecza ma oddane grono fanów na całym świecie, zachwyconych jej umiejętnościami wokalnymi, śmiałym przechodzeniem od rapu do śpiewu i umiejętnością znalezienia się w każdej konwencji i gatunku.

Kolejną artystką ze Skandynawii, która zagości w tym roku na Tauron Nowa Muzyka jest Elliphant, okrzyknięta przez zachwyconych recenzentów nową M.I.A. Jej muzyka to również mieszanka zaraźliwych popowych melodii i alternatywnych brzmień, inspirowanych całym spektrum współczesnej muzyki tanecznej, a opublikowane w ciągu ostatnich dwóch lat EP-ki poświadczają, że mamy do czynienia z niezwykle kreatywną artystką, balansującą na granicy wielkiego
komercyjnego sukcesu. Doskonałe wideoklipy towarzyszące kilku pierwszym nagraniom zapewniły jej miliony odsłon na YouTube oraz zainteresowanie ze strony rozchwytywanych producentów: Skrilleksa oraz Diplo, którzy współpracowali z Elliphant przy nagrywaniu jej drugiej EP-ki oraz debiutanckiego albumu „A Good Idea”. Będzie to pierwszy występ artystki w Polsce.

A czym zaskoczy kolejna grupa, która pojawi się podczas tegorocznej odsłony Tauron Nowa Muzyka? Jak sami twierdzą, przy tworzeniu swojej muzyki inspirowali się przede wszystkim
słuchowiskami BBC, polską i czeską muzyką filmową, dokonaniami najsłynniejszych big-bandów, a także włochatymi zwierzętami. Sam opis zapewne wystarczy większości z Was, by domyślić się, że na festiwalowej scenie znalazło się w tym roku miejsce dla ulubieńców polskiej publiczności, jednej z najbardziej szalonych grup w dziejach krajowej muzyki – Mitch & Mitch.

Tym razem będziecie mogli ich posłuchać jako 10-osobowego big-bandu, współpracującego z Feliksem Kubinem, hamburskim mistrzem dadaistycznej elektroniki, wirtuozem Korga. Ich wspólny album „Bakterien & Batterien” to jedna z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych premier, a katowicki występ grupy będzie jedną z dziesięciu okazji w całej Europie, by wysłuchać tego materiału na żywo.

Tych, którzy szukają nieco spokojniejszej muzyki tanecznej, chcielibyśmy zaprosić na pierwszy polski występ grupy Years & Years, prowadzonej przez wokalistę i aktora Olly’ego Alexandra, znanego między innymi z występu w kultowym serialu „Skins”. Jako wokalista
charakteryzuje się niezwykle oryginalnym głosem, który przyniósł mu porównania do Niny Simone, zaś muzyka, która znalazła się na opublikowanym w zeszłym roku debiutanckim albumie Years & Years, zatytułowanym „Traps”, to doskonałe połączenie współczesnej, eterycznej elektroniki spod znaku Beach House, fascynacji dokonaniami klasyków minimalu, ze szczególnym uwzględnieniem Terry’ego Rileya oraz soulowej wrażliwości.
Impreza odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Wcześniej udział potwierdzili Kelis, Jaga Jazzist, Chet Faker czy Terranova.

Bilety:
4 Dniowe Karnety: wyprzedane
3 Dniowe Karnety: cena: 190 zł (uprawnia do udziału w festiwalu w dniach 21.08 – czwartek, 22.08 – piątek, 23.08 – sobota)
2 Dniowe Karnety: cena: 160 zł (uprawnia do udziału w festiwalu w dniach 22.08 – piątek i 23.08 – sobota)

Sprzedaż: eBilet, Ticketpro, Ticketportal, Biletin, Biletomat, Resident Advisor i Jazz Club Hipnoza.