Nico z Velvet Underground na festiwalu w Wenecji

19 lipca 2017
ok. 1 minuta czytania

Premiera dramatu wyreżyserowanego przez Włoszkę Susannę Nicchiarelli („Cosmonauta”) będzie miała miejsce 30 sierpnia. Produkcja otworzy prestiżową sekcję Horizons.

W głównej roli zobaczymy Trine Dyrholm, piosenkarkę i aktorkę znaną m.in. z filmów „Komuna”, „Wesele w Sorrento” czy „Kochanek królowej”. Film opowie o ostatnich latach życia Nico, czyli Christy Paffgen. Historia skoncentruje się na jej podróży przez Paryż, Pragę, Norymbergę, Manchaster i polską prowincję.

Artystka (1938 – 1988) była muzą Andy’ego Warhola oraz wokalistką The Velvet Underground. Razem nagrali wydane w 1967 roku dzieło „The Velvet Underground & Nico”. Pracowała też jako modelka. Jako aktorkę można ją było oglądać w „Słodkim życiu” Federico Felliniego i „Chelsea Girls” Warhola.

– To opowieść o Nico po Nico – komentuje Susanna Nicchiarelli. – Ludzie utożsamiają ją najczęściej z mężczyznami, z którymi była związana w młodości: Brianem Jonesem, Jimem Morrisonem, Bobem Dylanem, Alainem Delonem, Iggy Popem. Przeczytałam kiedyś nawet wywiad, w którym twierdzono, że „w wieku 34 lat Nico była już skończona”. To nieprawda. Chciałam opowiedzieć jej historię z innego punktu widzenia.

74. MFF w Wenecji odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 9 września. W głównym konkursie zobaczymy m.in. nowy film Alexandra Payne’a – „Downsizing”.