Niepublikowane dzieła George’a Martina na płycie

29 września 2017
ok. 1 minuta czytania

Zgodnie z tytułem – „George Martin: the Film Scores and Original Orchestral Compositions” – na zestaw trafią utwory artysty przygotowane na filmowe soundtracki oraz jego orkiestrowe kompozycje. Znajdą się tam utwory z obrazów „Żółta łódź podwodna”, „Żyj i pozwól umrzeć” czy „Misja”. Wszystkie numery wykonuje Berlin Music Ensemble pod batutą Leona. Zapowiedź dzieła można znaleźć pod tym adresem. Premierę wyznaczono na 10 listopada.

George Martin znany był jako piąty Beatles. To on załatwił pierwszy kontrakt dla czwórki z Liverpoolu (z EMI Records w 1962) i wyprodukował większość płyt zespołu (z wyjątkiem „Let It Be”). Odpowiadał też za orkiestrowe aranżacje i instrumentalne partie piosenek The Beatles. To on zasugerował kwartet smyczkowy w „Yesterday”, zagrał na trąbce w „Penny Lane” i dyrygował orkiestrą smyczkową w „Eleanor Rigby”.

George Martin pracował również z Eltonem Johnem, Jeffem Beckiem, Cheap Trick czy Garrym Glitterem. Asystował też Pete’owi Townshendowi z The Who przy rock-operze „Tommy”. Wyprodukował dwie piosenki do filmów o przygodach Jamesa Bonda („Goldfinger” Shirley Bassey i „Live and Let Die” Paula McCartneya) i pomagał przy nowej wersji „Candle in the Wind” Eltona Johna z 1997 roku. Za swoją pracę Anglik zdobył 6 nagród Grammy.

George Martin zmarł 8 marca 2016 roku.