Nightmares On Wax – „Feelin Good”

31 października 2013
ok. 2 minut czytania

Z jesienną chandrą i zimowymi spadkami temperatury, a w szczególności formy, można sobie radzić na różne sposoby. Pomagają przeróżne herbaty i inne płynne specyfiki, ciepłe koce i kolorowe pigułki, ale pewniejszym pomysłem na ten rok wydaje się być nowa płyta George’a Evelyna i jego Nightmares On Wax – specjalisty od ciepłych, nowoczesnych brzmień, tym razem zafascynowanego żywym graniem.

Dzięki „Feelin Good” lato będzie trwało w waszych domach przez kolejne miesiące w najlepsze. Mogą wam nie dogrzewać kaloryfery, dysk ze zdjęciami z wakacji może odmówić posłuszeństwa, a i tak przy orkiestrowym graniu Nightmares On Wax (tak, tak – reprezentant wytwórni Warp porzucił na dobre syntetyki na rzecz żywo zagranych, zespołowych numerów) znowu poczujecie się jak w słoneczne, sobotnie popołudnie.

Taką płytę mogłaby nagrać Jazzanova, mogliby też Thievery Corporation lub paru innych podopiecznych Ninja Tune czy BBE. Ale to właśnie Evelyn zapisuje na swoim koncie płytę roku w kategorii „każdemu zrobi dobrze”. Choć sama stylistyka „Feeling Good” zaskakiwać nie może, bo w końcu wciąż są to klimaty Nightmares On Wax, na szacunek zasługuje realizacja tego materiału. Zagrany z polotem jak u Shawna Lee i jego multikulturowej orkiestry, naszpikowany inspiracjami i aranżacyjnym bogactwem, błyszczy od teraz nie tylko w dyskografii autora, ale i całej wytwórni Warp. Nie wiem co na to najwierniejsi fani i jednego, i drugiej, ale jeśli Nightmares On Wax zamierza na następnych krążkach podążać taką właśnie drogą, nie mam nic przeciwko (choć zastanowiłbym się nad większą liczbą śpiewających, nie samplowanych, gości – tu mi trochę ich zabrakło). I to wcale nie kwestia tej całej jesieni. „Feelin Good” i te wszystkie trąbki, smyczki czy perkusjonalia, naprawdę robią dobrze. Aż miło.