Nils Frahm, Eskmo i Funkstorung na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

28 maja 2015
ok. 3 minut czytania

Fani o koncertowej wirtuozerii Nilsa Frahma mogli się przekonać w ostatnim czasie dwukrotnie – był gwiazdą koncertu zamknięcia festiwalu w ubiegłym roku, a w maju tego roku wystąpił w Krakowie. Tym razem wystąpi w ramach głównej części imprezy na terenie Nowego Muzeum Śląskiego. Nils Frahm powróci ze swoim koncertowym projektem „Nils Frahm has lost his mind”. Zafascynowany twórczością Erica Satie młody berlińczyk właśnie na koncertach pokazuje swój talent w pełnej krasie biegając pomiędzy specjalnie przygotowanym fortepianem a syntezatorami, balansując pomiędzy muzyką klasyczną a ambientem i taneczną elektroniką. Współpracą z Clarkiem i Olafurem Arnaldsem zapracował sobie na miano jednego z najciekawszych twórców w dziedzinie nowych brzmień, a tym samym idealnie pasuje do składu X edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Eskmo wielokrotnie pokazał, że z nagranych dźwięków otoczenia można stworzyć muzykę równie wyrafinowaną jak przy użyciu wieloosobowej orkiestry. Swoje pełne trzasków, zgrzytów i innych nieszablonowych dźwięków nagrania zestawiał z precyzyjnie wyciętymi bitami w duchu nowoczesnego instrumentalnego hip-hopu, a często także ze swoimi własnymi wokalami. Tak powstał na przykład przebojowy „Cloudlight”, który promował wydany pięć lat temu debiut Amerykanina. Po licznych EP-kach, kooperacjach i singlach, w tym roku Eskmo powrócił z nowym albumem zatytułowanym „SOL”, na którym rozwija pomysły z debiutu korzystając z coraz to nowych dźwięków oraz fortepianu. Czy na żywo znów zobaczymy go z wiadrem i innymi przedmiotami codziennego użytku, które nagle staną się instrumentami? Przekonamy się w sierpniu.

Funkstorung to kolejna niemiecka legenda, którą będzie można w tym roku usłyszeć w Katowicach. Duet, który zaczynał od techno we wczesnych latach 90. wraz z początkiem XXI wieku zasłynął jako twórcy glitch hopu – zniekształconego podejścia do hip-hopu, które triumfy święciło na długo przed ukazaniem się pierwszych produkcji Flying Lotusa. Nowe, dziwne brzmienie spodobało się Björk i RZA, a kolejne płyty udowadniały, że panowie z Funkstorung potrafią nie tylko hałasować, ale także pisać świetne piosenki. O tym jak ich zdolności songwriterskie mają się w 2015 roku, przekonamy się pod koniec czerwca, kiedy ukaże się czwarty album Funkstorung. Wśród gości usłyszymy m.in. Jamiego Lidella.

Mary Komasa to jedno z najciekawszych zjawisk w polskiej muzyce alternatywnej ostatnich miesięcy. Pochodzi z artystycznej rodziny, śpiewa od dziecka, brzmi jak polska Lana del Rey, a na muzyce na dobre skupiła się mieszkając w Berlinie. Tam też powstał jej debiutancki album zatytułowany po prostu „Mary Komasa”. Nie brzmi jednak jak Berlin, a raczej jak nagrania z lat 60. i 70. powstałe gdzieś na głębokim południu Ameryki, śpiewane leniwie, jakby od niechcenia.

Julia Marcell to prawdziwa pionierka polskiej alternatywy. Swój pierwszy album wydała dzięki crowdfundingowi w 2009 roku, na długo zanim ktokolwiek inny w Polsce zdecydował się na takie rozwiązanie, a do tego w Holandii. Rok później Julia wystąpiła na prestiżowym SXSW w Austin, a dopiero potem zrobiła karierę w Polsce. Na koncie ma już kolejne dwa albumy, Paszport Polityki i występy w całym kraju. Na płytach raz zwraca się bardziej w stronę elektroniki, innym razem w stronę rocka. Dzięki temu po jej koncertach można spodziewać się wszystkiego.

X Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2015 roku na terenie Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego.