Noblowski wykład Bob Dylana jako książka

2 listopada 2017
ok. 1 minuta czytania

Wykład noblisty spisano na 32 stronach, które na amerykański rynek wypuściła firma Simon & Schuster. Wydawnictwo dostępne jest z miękką okładką i w limitowanej wersji z twardą, podpisaną przez Dylana. Do sprzedaży trafi zaledwie 100 kopii edycji z autografem w cenie 2,5 tysiąca dolarów za sztukę. Więcej o tej wersji można znaleźć pod tym adresem. O regularnym wydawnictwie za 16,99 dolara można przeczytać tutaj.

Przygotowanie wykładu było konieczne, jeśli artysta chciał odebrać związane z prestiżowym wyróżnieniem 8 milionów koron szwedzkich (około 900 tysięcy dolarów). Dylan zobowiązał się wygłosić wykład, ale nie w tradycyjnej formie. Postanowił nagrać go w Ameryce i przesłać do Szwecji. Trwającego pół godziny wykładu można posłuchać poniżej.

Przypomnijmy, że Bob Dylan został laureatem literackiego Nobla „za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni”. Ogłoszono to w październiku 2016 roku. 76-letni Amerykanin odebrał zaszczytne wyróżnienie – dyplom oraz medal – 1 kwietnia 2017 roku.

Bob Dylan obecny jest na muzycznej scenie od końca lat 50. Jest twórcą hymnów „Blowin' In The Wind”, „Like A Rolling Stone” czy protest songów „The Times They Are a-Changin”, „Hurricane”, a także przebojów „Lay Lady Lay”, „Knockin' On Heaven’s Door” oraz „Rainy Day Women #12 & 35”. Na koncie ma nagrody Grammy, Oscara i Pulitzera. W 1988 został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame.