Noon powraca z „Algorytmem”

19 marca 2018
ok. 2 minut czytania

Do sieci trafiła piosenkę „Rian”. Oto jak opisuje ją sam autor Mikołaj Bugajak, czyli Noon:

„Teledysk do utworu „Rian” promującego album „Algorytm” to prawie 8 minutowy kolaż archiwalnych zdjęć oraz współczesnych nagrań video. Około 100 000 zdjęć pochodzących z: archiwum Grażyny Rutowskiej, Muzeum Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów Cornell University (autor John W. Reps) zostało poddane selekcji, edycji i korekccie tak by powstała spójna opowieść o istniejącym i nieistniejącym mieście. Materiał wideo powstał w konwencji fotografi ulicznej, stworzenie każdego ujęcia trwało maksymalnie kilkanaście sekund. Użycie obiektywów z lat 70. pogłębia efekt bezczasu.

Warszawa zniszczona doszczętnie przez wojska niemieckie podczas II Wojny Światowej oraz okupacji przeżyła rzeź cywilów, powstańców, bombardowania, grabież mienia i zabytków. Mimo wszystko została odbudowana podczas kolejnej okupacji, tym razem sowieckiej. Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w 1989 trafiła na okres dzikiego kapitalizmu, co odbiło się głównie na architekturze, tego aktualnie niesamowicie różnorodnego miasta. Wyjątkowo trudna, lecz bogata historia Warszawy jest widoczna na każdym kroku, a niesamowita energia przywodzi na myśl ducha dawnej świetności.”

– „Algorytm” wyłonił się z setek notatek spisanych na brudno – mówi Noon. – To skompilowany dziennik, który nie został oparty na sprawdzonych rozwiązaniach, a na szczątkach kompozycji powstałych w 2010 roku. Melodie lub pomysły niczym wskazówki nie dawały mi spokoju przez lata. Były jak równania, które muszę rozwiązać wyłącznie w oparciu o intuicję. „Algorytm” domyka trylogię, której niepozorny początek dała EP-ka „Pewne sekwencje”, a wyraźnym zwrotem w nieznane był album „Dziwne dźwięki i niepojęte czyny”. Wieloletnia praca nad własnym stylem, okazała się praktyczną medytacją, a co najważniejsze akceptacją niedoskonałości.

Noon rozpoczął karierę jako producent hiphopowy, tworząc muzykę na pierwszą płytę grupy Grammatik. Umiejętność konstruowania dźwiękiem intrygującego klimatu, którą zaprezentował przy produkcji tego albumu, od razu zapewniła mu miejsce w czołówce polskich producentów. Działając w duecie z Pezetem, Bugajak stworzył krążki do dziś uznawane za najlepsze w dorobku rapera. Jego debiutancki album „Bleak Output” zrobił wiele zamieszania na polskiej scenie. Ostatnie regularne wydawnictwo Noona to wspólny album z Hatti Vatti wydany w 2014 roku.