Nowa piosenka Midnight Oil w tym tygodniu

5 sierpnia 2020
ok. 2 minut czytania

7 sierpnia premiery doczeka się nowy utwór australijskich muzyków zatytułowany \”Gadigal Land\”. Dzień później podczas transmisji telewizyjnej National Indigenous Music Awards zaprezentowany zostanie teledysk.

Tytuł piosenki nawiązuje do rdzennych mieszkańców Australii (Gadigal, określane również jako Cadigal i Caddiegal, to grupa rdzennych Australijczyków, których tradycyjne ziemie znajdują w Nowej Południowej Walii w Australii), którzy do dziś mieszkają w Sydney i okolicach. \”Gadigal Land\” to prowokacyjna opowieść o tym, co wydarzyło się w tym miejscu i w innych częściach Australii od 1788 roku.

Produkcją utworu zajął się ich wieloletni współpracownik Midnight Oil, Warne Livesey, który współpracował z grupą podczas nagrywania albumów \”Diesel & Dust\”, \”Blue Sky Mining\” i \”Capricornia\”. W nagraniu wzięli udział wokaliści: Kaleeny Briggs, Bunny Lawrie i Dana Sultana oraz wywodzący się z rdzennej ludności poeta Joel Davison.

\”Gadigal Land\” pochodzi z tematycznego minialbumu grupy \”The Makarrata Project\” nagranego we współpracy z rdzennymi australijskimi artystami. Premierę wydawnictwa zaplanowano na koniec października.

– Zawsze byliśmy szczęśliwi, mogąc udzielić głosu tym, którzy wzywają do sprawiedliwości rasowej, ale naprawdę wydaje się, że osiągnęliśmy punkt krytyczny – mówią muzycy. – Wzywamy rząd federalny do wzięcia pod uwagę przesłania zawartego w oświadczeniu Uluru i podjęcia odpowiednich działań. Miejmy nadzieję, że ta piosenka i minialbum \”The Makarrata Project\”, który stworzyliśmy wspólnie z naszymi rdzennymi przyjaciółmi pomogą rzucić nieco więcej światła na pilną potrzebę prawdziwego pojednania w tym kraju, a także w wielu innych miejscach.

Midnight Oil przekaże swój udział we wszelkich dochodach uzyskanych z tego wydania organizacjom, które dążą do pojednania z rdzennymi mieszkańcami Australii.

Midnight Oil, twórcy przeboju \”Beds Are Burning\”, ostatnią płytę \”Capricornia\” wydali w 2002 roku.