Nowy singel Rat Kru

29 listopada 2019
ok. 2 minut czytania

Premiera płyty „Rok szczura” zaplanowana jest na 14 lutego 2020 roku. Materiał to odważne połączenie stylów muzycznych. Znajdziemy tutaj techno, rap i dużą ilość basu.

– „Zły” to kawałek opowiadający o drzemiącym w każdym z nas pierwotnym instynkcie, który jest nieustannie tłumiony przez cywilizację – mówią artyści. – Społeczeństwo jest stale obserwowane przez system, przez co nikt nie pokazuje swojej prawdziwej twarzy. Tworząc ten utwór tak naprawdę walczyliśmy z nudą, a nie z głodem. Wrzuciliśmy co mieliśmy do sekwencera. Obserwowaliśmy walkę memów i ikony z plastiku. Sprawdziliśmy, jaki dzieli nas dystans i powstał utwór. Szybki, bez zbędnego kombinowania. Bit wjechał Rat One’owi, kiedy był na krańcu internetu. Papa Musta obudził się z tekstem w ręku. Do dziś nie wiemy, jak to się stało.

Pod koniec 2018 roku Rat Kru stało się częścią przedsięwzięcia My Name Is New powołanego przez wytwórnię Kayax poświęconemu debiutującym artystom solowym i zespołom. W ramach projektu artyści wydali trzy single – „Plantacje”, „Tempra Samba” oraz „Hordo”. Poznański duet wziął udział w licznych akcjach specjalnych realizowanych przez inicjatywę My Name Is New. Artyści są laureatami konkursu festiwalu Naturalnie Mazury, którego nagrodą główną było nagranie płyty w wytwórni Kayax.

Rat Kru to zagubione ogniwo polskiej elektroniki. Odważnie balansują na granicy sztuki i kiczu nigdy jej jednak nie przekraczając. Odpowiedzialny za warstwę muzyczną Rat One gwarantuje chłostę tanecznym bitem, a znany z solowej działalności Papa Musta maluje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach. Sami swoją muzykę określają betonową sambą, porywając do tańca tłumy na koncertach i festiwalach zarówno w Polsce (Spring Break, Tauron Nowa Muzyka, Fest Festival), jak i na tych za granicą (Tallinn Music Week, Seasplash Festival). Ich pierwsza płyta „Rat” łączy dub, hip-hop i elektronikę. Wydana w maju 2019 roku EP-ka zapowiada płytę, która ukaże się nakładem Kayaxu w lutym 2020 roku.