Nowy teledysk i album Therion

22 stycznia 2021
ok. 2 minut czytania

\”Leviathan\” to już siedemnasty studyjny longplay Therion. Lider zespołu, Christofer Johnsson i jego długoletni współpracownik Thomas Vikström stworzyli coś, czego od lat oczekiwali fani – album, który od pierwszego do ostatniego utworu wypełniony jest prawdziwymi przebojami.

Najnowszym singlem promującym wydawnictwo jest \”Tuonela\”, w którym gościnnie udzielił się były basista i wokalista Nightwish, Marko Hietala. Nagraniu towarzyszy przepełnione batalistycznymi scenami wideo, które można obejrzeć poniżej.

Oto tracklista:
1. The Leaf on the Oak of Far
2. Tuonela
3. Leviathan
4. Die Wellen der Zeit
5. Aži Dahāka
6. Eye of Algol
7. Nocturnal Light
8. Great Marquis of Hell
9. Psalm of Retribution
10. El Primer Sol
11. Ten Courts of Diyu

Therion powstał w 1987 roku (pod nazwą Blitzkrieg) i na początku Christofer czerpał inspirację z płyt w rodzaju \”Reign In Blood\” Slayer. Szwedzi byli mocno osadzeni w death metalu (o czym świadczy ich debiutancki album \”Of Darkness…\” (1991)), jednak już wówczas w ich sposobie komponowania można było wyczuć chęć stworzenia czegoś innego. Żeńskie wokale i chóry pojawiły się już na drugim pełnometrażowym krążku \”Beyond Sanctorum\” (1992). Na kolejnych albumach \”Symphony \”Masses: Ho Drakon Ho Megas\” (1993) i \”Lepaca Kliffoth\” (1995), Christofer kontynuował rozwój charakterystycznego brzmienia Therion, stopniowo zwiększając ilość \”czystych\” wokali i liczbę instrumentów klawiszowych. Dzięki \”Theli\” Szwedzi ugruntowali swoją pozycję zespołu odważnie przekraczającego granice w metalu w latach 90., a na następnych albumach Therion kontynuował odkrywanie nowych ścieżek muzycznych.