OSI – „Blood”

1 maja 2009
ok. 2 minut czytania

Matheos i Moore określają „Blood” mianem ich „totalnie najlepszego albumu”. Gotowa jestem polemizować z tą oceną, a to dlatego, że powiew świeżości, jaki przed laty przyniósł krążek „Office of Strategic Influence” był niepowtarzalny. Nie znaczy to jednak, że nowy materiał nie jest ze wszech miar godzien polecenia.

Dziewięć utworów zawartych na płycie rozwija stylistykę znaną z poprzednich dokonań OSI. Industrialowa elektronika Moore’a łączy się z ciężkimi riffami Matheosa, a bezpośrednie rytmy przeplatają się z progresywnymi łamańcami. Surowy głos Kevina opowiada historie smutne ale i przekorne, chwilami osobiste, a chwilami o bardziej uniwersalnym przekazie.

Szczególnie ciekawie prezentują się melancholijne „We Come Undone” z podziałem na 9/8 i niemal taneczne „Radiologue”. Mocny, prosty riff w „False Start” przechodzi w polirytmiczną batalię pomiędzy bębnami, basem i gitarą.

Doskonale w roli nowego perkusisty projektu sprawdza się Gavin Harrison, „wypożyczony” z Porcupine Tree. Pełne rytmicznych niuansów partie Anglika nadają utworom lekkości tam, gdzie jej potrzeba, ale w odpowiednich momentach metalowe dudnienie stopy nie pozostawia nic do życzenia.

Nieco mniej udanym pomysłem było zaproszenie do wspólnych nagrań lidera Opeth, Mikaela Akerfeldta. Śpiewowi Szweda w utworze „Stockholm” nie można nic zarzucić – jego głęboki, wibrujący tenor brzmi pięknie. Jednak tworzona przez zachrypnięty głos Moore’a dramaturgia jest tak potężna, że nie potrzeba jej dodatków w postaci choćby najznamienitszych gości.

Z trzema płytami na koncie i z wciąż otaczającą zespół aurą tajemniczości, OSI jest dziś być może najciekawszym projektem na progmetalowej scenie. Jedyne, czego można by sobie życzyć, to żeby panowie zdecydowali się na wspólną trasę koncertową. Byłoby czego słuchać na żywo. I byłoby gorąco.