Ostatni muzycy na Tauron Festiwal Nowa Muzyka

17 lipca 2014
ok. 3 minut czytania

Theo Parrish, ceniony chicagowski DJ i producent, po raz pierwszy od dekady wyruszył w trasę z całym zespołem, jeżdżąc po świecie z doskonałą mieszanką jazzowego, improwizowanego szaleństwa i fantastycznych mechanicznych rytmów, rozpalających kluby i sale koncertowe w każdym zakątku świata. Rekonstruując klasyki z katalogu swojej wytwórni Sound Signature, łącząc jazz z house’em i minimalowym techno, Parrish nadaje im zupełnie nowe oblicze. Wspomagany między innymi przez cenionego soulowego wokalistę Ampa Fiddlera, wyprzedaje bilety do ostatnich miejsc, potwierdzając swoją klasę jako jednego ze współtwórców fenomenu sceny z Detroit.

Zupełnie innych, choć równie mocnych wrażeń, można się spodziewać po występie młodego, ale niezwykle zdolnego Brytyjczyka ukrywającego się pod pseudonimem Pariah. Zachwyciwszy publiczność w 2010 roku swoimi pierwszymi nagraniami, na których wśród ambientowych brzmień spod znaku Briana Eno wybuchały co chwilę dubstepowe basy, Pariah wciąż jest uznawany za jednego z najciekawszych twórców młodego pokolenia, tworzących muzykę domowymi środkami. Doceniony przez media i publiczność regularnie współpracuje z innymi muzykami jako ceniony remikser, a choć jego dyskografia składa się jak na razie z paru singli i dwóch EP-ek, to każdy występ udowadnia, że mamy do czynienia z artystą zdolnym wyznaczać nowe granice w muzyce tanecznej.

Podobnie spore nadzieje wiążą się z duetem Goldffinch, który także odwiedzi w tym roku festiwal w Katowicach. Łącząc house i techno, bawiąc się najróżniejszymi gatunkami muzyki elektronicznej, belgijscy producenci zyskali wsparcie wielu cenionych radiowych DJ-ów, w tym Mary Anne Hobbs. Posługując się minimalistyczną paletą środków sięgają po klasyczne rave i techno, by przygotować na wskroś współczesny koktajl basowych brzmień, doskonale sprawdzający się w opuszczonych fabrycznych halach i na największych festiwalach muzycznych.

Do artystów, którzy zaprezentują się na scenie Red Bull Music Academy dołącza polski muzyk i producent, Filip Kaniecki występujący jako MNSL. Znany między innymi z doskonałych występów przed Squarepusherem czy Maksem Tundrą, zielonogórski artysta wzbudził międzynarodowe zainteresowanie płytą opublikowaną przez zasłużoną wytwórnię Kitty-Yo, gdzie zaprezentował nietuzinkowe podejście do hip-hopu, po czym zaczął eksperymentować z różnymi gatunkami, tworząc między innymi muzykę do przedstawień teatralnych. Zróżnicowane doświadczenia i nieposkromiona wyobraźnia muzyczna MNSL sprawiają, że każdy z jego występów to świetna propozycja dla tych, którzy poszukują w muzyce nieustających zaskoczeń.

Na tej samej scenie pojawi się również Adda Kaleh, młoda rumuńska wokalistka, która zdążyła już wcześniej zaistnieć w świecie sztuki jako performerka i aktorka grywająca między innymi u Francisa Forda Coppoli. Zainteresowanie tańcem i choreografią poprowadziło ją ostatecznie w stronę śpiewu i tworzenia muzyki, a pierwsze efekty tych nowych pasji, opublikowane na Soundcloudzie, zwróciły na nią uwagę odbiorców z całego świata. Jej występ na scenie Red Bull Music Academy to pierwsza okazja, by zobaczyć w Polsce tę utalentowaną artystkę, tworzącą bardzo osobisty pop, nasączony ambientowymi wpływami.

Po raz pierwszy zobaczymy także w tym roku nową odsłonę projektu Pili Palili, składającą się jeszcze do niedawna z dwóch prawdziwych fachowców od nowych brzmień Envee i Maceo Wyro, znanych również jako Niewinni Czarodzieje. Po niespodziewanej i przedwczesnej śmierci drugiego z nich, do grupy dołączył kolejny uznany polski producent – Teielte, a wszystkie, planowane od bardzo dawna występy Pili Palili to hołd złożony jednemu z najlepszych polskich selektorów i DJ-ów, który przez kilka ostatnich lat był jednym z głównych propagatorów i entuzjastów nowych brzmień, wpływając na wielu słuchaczy i muzyków.

Wcześniej udział potwierdzili Kelis, Jaga Jazzist, Chet Faker, Neneh Cherry czy Terranova.

Impreza odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Karnety dostępne na eBilet, Ticketpro, Ticketportal, Biletin, Biletomat, Resident Advisor i Jazz Club Hipnoza.