Pat Metheny na drodze ku słońcu

12 lutego 2021
ok. 2 minut czytania

5 marca, Pat Metheny rozpocznie następny rozdział w swojej karierze. Do serwisów streamingowych i na sklepowe półki trafi wówczas najnowszy album artysty – \”Road To The Sun\”. Płyta składa się z dwóch wieloczęściowych suit, napisanych przez Pata Metheny\’ego i wykonanych przez pięciu czołowych, współczesnych gitarzystów klasycznych. Pod koniec zeszłego roku Pat Metheny podzielił się fragmentem utworu tytułowego \”Road To The Sun\” w wykonaniu Los Angeles Guitar Quartet.

Dziś powraca, by zapowiedzieć czteroczęściową solową suitę gitarową \”Four Paths of Light\” w wykonaniu laureata nagrody Grammy – Jasona Vieaux. Tym albumem Pat Metheny debiutuje jako kompozytor muzyki kameralnej, jednocześnie poszerzając zbiór swoich dzieł, które do tej pory, zdobyły uznanie w wielu gatunkach muzycznych, od jazzu i rocka po country i new age.

Współpracując z Jasonem Vieaux, Pat Metheny łączy się z gitarzystą, który (jak sam to ujął) \”był jednym z moich ulubionych muzyków od pierwszej chwili, gdy go usłyszałem\”, dodając, że Vieaux \”wyróżnia się w graniu fragmentów graniczących z techniczną niemożliwością.\”

Jason Vieaux dodaje, że \”praca z Patem była moim marzeniem. Mimo, że znam na pamięć tak wiele jego improwizowanych solówek, kompozycyjny aspekt jego muzyki był zawsze najważniejszy… kiedy artysta o randze Pata, pisze nie tylko merytoryczne dzieło, ale utwór, który wymaga prawdziwej wirtuozerii, i jest opatrzony jego znakiem jakości, to jest to wielki moment dla gitary klasycznej.\”