Patrick Wolf, Micachu, A Band Of Buriers i Labyrinth Ear tuż przed OFF-em

25 marca 2013
ok. 2 minut czytania

Patrick Wolf jest multiinstrumentalistą o wszechstronnych zainteresowaniach, więc w jego mrocznych i romantycznych zarazem kompozycjach folk spotyka się z elektroniką, by razem skręcić w chwytliwy, popowy refren. Pierwszą dekadę swojej kariery Wolf podsumował niedawno podwójnym akustycznym albumem „Sundark and Riverlight”, zawierającym nowe wersje jego najciekawszych utworów.

Mica Levi gościła już na OFF Festivalu, w 2009 roku, w Mysłowicach. Jej łobuzerski, eksperymentalny pop zadziwił i zachwycił polską publiczność, tak jak zachwyca Björk czy Matthew Herberta, który produkował jej debiutancką płytę „Jewellery” (2009). W ubiegłym roku Micachu and the Shapes poszli za ciosem, wydając drugi album „Never”, znowu z nalepką Rough Trade i znów wypełniony po brzegi kolażem dziwacznych dźwięków układających się w zaskakująco spójną i wciągającą całość. W Katowicach usłyszymy, jak Micachu interpretuje dla nas cały muzyczny świat – przyjeżdża bowiem z autorskim DJ setem.

Anglicy z A Band Of Buriers łączą pokręconą tradycję apokaliptycznego folku á la Current 93 z hip-hopem w stylu The Streets. Lider formacji, raper i poeta James P Honey recytuje swoje wiersze w akompaniamencie gitary, wiolonczeli i skrzypiec, a w liryczne tło kreśli żeński chór. Krytycy widzą w Jamesie i jego kompanii godnych następców Leonarda Cohena, Toma Waitsa czy Nicka Cave’a, ale wystarczy posłuchać „Filth”, debiutu A Band Of Buriers, by przekonać się, że to jednak zupełnie nowa jakość.

Londyński duet Labyrinth Ear gra razem od 2010 roku i specjalizuje się w onirycznej elektronice. Ktoś nazwał ich brzmienie „lodowym disco, ale o ciepłym, bijącym sercu”. Za sprawą dwóch EP-ek – „Oak” i „Apparitions” – stali się ulubieńcami muzycznych blogów z całego świata, ale na ich długogrający debiut wciąż czekamy.

Przypominamy, że udział na katowickim OFF-ie potwierdzili: My Bloody Valentine, The Walkmen i Thee Oh Sees, kultowa brytyjska The Pop Group, reaktywowana grupa Super Girl & Romantic Boys, très.b, Bisz/B.O.K Band oraz Deerhunter, Laurel Halo, Metz, Jens Lekman, Merchandise, Godspeed You! Black Emperor, Skalpel, Goat, The Haxan Cloak, Mykki Blanco. Festiwal odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia.