Patti Smith śpiewa dla Noblistów

10 grudnia 2016
ok. 1 minuta czytania

Przypomnijmy, że Bob Dylan został laureatem literackiego Nobla „za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni”. Artysta napisał list do organizatorów gali, że inne obowiązki uniemożliwiają mu dotarcie do Szwecji 10 grudnia. W jego imieniu pojawiła się Patti Smith, która uhonorowała laureata wykonaniem jego piosenki „A Hard Rain’s A-Gonna Fall” .

Całą ceremonię można obejrzeć pod tym adresem. Występ Patti Smith zaczyna się około 1:03. Artystce towarzyszy orkiestra.

Bob Dylan obecny jest na muzycznej scenie od końca lat 50. Jest twórcą hymnów „Blowin' In The Wind”, „Like A Rolling Stone” czy protest songów „The Times They Are a-Changin”, „Hurricane”, a także przebojów „Lay Lady Lay”, „Knockin' On Heaven’s Door” oraz „Rainy Day Women #12 & 35”.

Na koncie ma nagrody Grammy, Oscara i Pulitzera. W 1988 został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame.

Dorobek 75-letniego Boba Dylana zamyka zestaw „Fallen Angels” z interpretacjami amerykańskich klasyków.

Patti Smith to amerykańska wokalistka, autorka piosenek i poetka, która miała duży wpływ na punkrockową scenę Nowego Jorku. Uznanie przyniósł jej już debiut „Horses” z 1975 roku. 69-letnia dziś artystka ma na koncie 11 albumów, z których ostatni to „Banga” z 2012 roku. W 2015 roku wystąpiła na OFF Festivalu w Katowicach.