Pendragon i goście specjalni

10 września 2008
ok. 3 minut czytania

Jako goście specjalni pojawią się formacje Credo oraz Final Conflict, a wszystkie występy zarejestrowane zostaną na potrzeby DVD.

Początki angielskiego Credo sięgają 1971 roku, kiedy gitarzysta Tim Birrell i basista Jim Murdoch spotkali się w szeregach grupy Armageddon. Kapela wprawdzie szybko zakończyła działalność, ale artyści w kolejnych latach nie zaprzestali wspólnego grania, zapraszając do współpracy innych muzyków – klawiszowca Micka Stovolda, perkusistę Paula Clarka oraz wokalistę Marka Coltona. Debiutancki album, „Field Of Vision”, zdobył uznanie fanów takich grup, jak Yes, Marillion czy Genesis. Wkrótce z zespołem rozstali się jednak Stovold i Clarke, których zastąpili Mike Varty i Martin Meads. Na kolejny krążek trzeba było czekać 11 lat. W 2005 roku premierę miał longplay „Rhetoric”, który zdobył doskonałe recenzje, a krytycy muzyczni doszukiwali się na nim wpływów samego Davida Gilmoura.

Drugim specjalnym gościem będzie brytyjska prog-rockowa grupa Final Conflict, założona w 1985 roku przez Andy’ego Lawtona i Briana Donkina. Fonograficzny debiut zespołu to „Redress The Balance”, który wydany został w 1991 roku. Już w kolejnym roku premierę miał koncepcyjny album „Quest”, który uznany został za największy sukces formacji. Na krążku tym pojawili się nowi muzycy – klawiszowiec Steve Lipiec oraz perkusista Chris Moyden. W 1997 roku ukazała się następna płyta, „Stand Up”, a 2 lata później do bandu dołączył basista Chris Chalk. W tym składzie powstały kolejne płyty, „Hindsight” (2003) oraz „Simple”, który to album z powodu niespodziewanej śmierci Chrisa Modena ukazuje się dopiero w 2006 roku. Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem, którego premiera planowana jest na początek 2009 roku. W Polsce grupa zagra w składzie: Andy Lawton i Brian Donkin (spiew, gitara), Steve Lipiec (klawisze), Henry Rogers (perkusja) oraz Barry Elwood (bas).

Przypomnijmy, że Pendragon pojawi się w Polsce w ramach imponującej europejskiej trasy obejmującej 50 koncertów, podczas której będzie promować najnowsze dzieło, „Pure”. Album ten będzie można nabyć podczas nadchodzących występów, a także poprzez stronę zespołu, Pendragon.mu. Jak zapowiada lider kapeli, Nick Barrett, najnowsza płyta jest progresywna, ale nie zabraknie na niej również nowoczesnych brzmieniowych eksperymentów.

Oto harmonogram występów:
7 października – Poznań, Piwnica 21
8 października – Gdańsk, Parlament
9 października – Bydgoszcz, Filharmonia
10 października – Warszawa, Progresja
11 października – Kraków, Rotunda
12 października – Bielsko Biała, BCK
13 października – Katowice, Teatr Śląski

Cena biletu:
Poznań: 70 złotych
Gdańsk: 70 złotych
Warszawa: 75 złotych
Kraków: 75 złotych
Bielsko Biała: II miejsca 65 złotych
I miejsca 75 złotych
Katowice: 65 złotych stojące
85 złotych III miejsca
95 złotych II miejsca
110 złotych I miejsca

W dniu koncertu:
Poznań: 80 złotych
Gdańsk: 80 złotych
Warszawa: 85 złotych
Kraków: 85 złotych
Bielsko Biała: II miejsca 75 złotych
I miejsca 85 złotych
Katowice: 75 złotych stojące
95 złotych III miejsca
105 złotych II miejsca
120 złotych I miejsca