People Under the Stairs – „FUN DMC”

2 stycznia 2009
ok. 2 minut czytania

Szósty album duetu Thes One – Double K ani trochę nie zaskoczy ich dotychczasowych fanów. Ponad 75 minut materiału wypełniają oparte w stu procentach o funkowe i jazzowe sample podkłady oraz dobrze zarapowane, przemyślane teksty. Żadnej gangsterki, wersów o kobietach lekkich obyczajów, błyszczących błyskotkach i szybkich samochodach.

O czym więc rapują People Under the Stairs? Na przykład o zwykłym dniu z ich życia. Trzeba wstać z samego rana, wyprowadzić psa, zająć się rodziną, później wpaść do studia i nagrać nowy kawałek, wieczorem zaś zagrać kolejny koncert, który nie zawiedzie fanów. Ciężka codzienna praca, ale zawsze w zgodzie z samym sobą, wyznawanymi wartościami. Jest też coś o dolarach, ale nie z przemytu i sprzedaży koksu, tylko formie wynagrodzenia za uczciwie wykonaną pasję, która lata temu zmieniła się w pracę. Najwięcej słów PUTS poświęcają jednak wspomnieniom klasycznych hiphopowych artystów, płyt, nurtów. Jeśli po ten album sięgną słuchacze, którzy zaczynali swą rapową przygodę od 50 Centa, będą mieli jak na tacy wyłożone kolejne składniki muzycznej edukacji, jaką należy przebyć, aby uchodzić za prawdziwego hiphopowego znawcę i pasjonata. A to wszystko na wyluzowanych, ciepłych produkcjach, z których przebija słońce Kalifornii i ciepły wiaterek niosący sobą wspomnienia złotej ery hip-hopu.

„FUN DMC” to tylko i aż kolejna płyta People Under the Stairs. Dla niedzielnego odbiorcy hip-hopu z pewnością tylko, ale dla tych, którzy tej kulturze oddali lata swojej młodości i całe serce jest to z pewnością aż.