Perfect – „DaDaDam”

17 lipca 2014
ok. 2 minut czytania

Tak jak nie mogę pojąć, jakie reakcje muszą zajść w mózgu, jakie iskry przeskoczyć między synapsami, by na boisku ugryźć piłkarza (nie popchnąć, nie kopnąć, tylko ugryźć), tak nie jestem w stanie zrozumieć, jak taką płytę jak „DaDaDam” można „ozdobić” taką okładką. Niestety, ten tandetny rysuneczek odstrasza, a niepotrzebnie. Nowy album Perfectu jest bowiem naprawdę dobry, na poziomie i nie ma nic wspólnego z kiczem, który zieje z okładkowej plaży.

Kto gardzi Perfectem i ma wyrobione, niezbyt pochlebne zdanie, przekonywać do „DaDaDam” nie będę, bo nie mam argumentów. Grzegorz Markowski i reszta nie zostali indierockowa kapelą, nie zaprosili do współpracy hiphopowców, nie kombinują z brzmieniem, nie eksperymentują (przynajmniej nie w jakiś radykalny sposób). Mamy do czynienia z płytą Perfectu. Z mocnym, niepodrabialnym głosem, pięknymi gitarowymi pasażami, burczącym basem, pomysłowymi aranżami. Rockowym graniem z elementami bluesa, jazzowymi subtelnościami („Takie to przebudzenie”), gdzie akustyczne dźwięki fantastycznie dopełniają te elektryczne.

Kto już sięgnie po „DaDaDam” dostanie zestaw świetnych, soczystych, pełnokrwistych piosenek. Zbudowanych na hardrockowych fundamentach, ale o różnych, wielobarwnych, czasem zaskakujących elewacjach. „Nigdy dość” lepiej nie podsuwać muzykom zespołu Coma (fantastyczne niskie strojenia), bo zzielenieją z zazdrości, „Speedy Tune” to rodzaj hołdu dla Motörhead, a przybrudzone „Żyję” przywołuje skojarzenia z Kim Nowak i improwizującym Pearl Jam. Ponadto w „Drodze bez łez” zachwyca pięknie wyeksponowany, nowofalowy bas, „Strażak” zadziwi renesansowo-folkowym klimatem, a rozpędzona „Przebudzanka” ma kapitalne, ekspresyjne wokale.

Można nie być fanem Perfectu, uważać ich za dinozaurów, ale nie można im odmówić muzykalności. Słychać, że „DaDaDam” to płyta zrealizowana przez wyśmienitych instrumentalistów i faceta, który ma silny, pełen emocji wokal i umie śpiewać wyraźnie. Znakomite harmonie, melodie z charakterem, wysoki poziom wykonania, świetna, współczesna produkcja – słowem, pełen profesjonalizm, a przy tym zagrane jest to z sercem. Ucz się młodzieży!