Peter Gabriel w mocnym, inspirującym filmie o Snowdenie

15 września 2016
ok. 2 minut czytania

Utwór nosi tytuł „The Veil”. W tekście wokalista ewidentnie odnosi się do kontrowersyjnej postaci Edwarda Snowdena. – Amerykański bohater czy zdrajca zasługujący na śmierć? – śpiewa.

– Stajemy się coraz bardziej widoczni w cyfrowym świecie, zostawiając po sobie nieskończone ślady – mówi artysta. – Kwestia, kto wchodzi w posiadanie danych o nas i co z nimi robi jest coraz ważniejsza. Wyciek Snowdena zaszokował cały świat i dał do zrozumienia, że potrzebny jest sposób, by nadzorować tych, którzy nadzorują nas. Z coraz częstszymi atakami terrorystycznymi, bezpieczeństwo jest kluczową sprawą, ale nie może pozostać bez nadzoru. Ucieszyłem się, kiedy usłyszałem, że Oliver Stone kręci film o Edwardzie Snowdenie i wierzę, że to mocny, inspirujący film. Oliver poważnie podchodzi do muzyki w swoich dziełach, cieszę się więc, że mogłem współpracować z nim i czuwającym nad muzyką w filmie, Buddem Carrem.

Do nagrania powstał teledysk, który wyreżyserował Kurt Mattila. Klip zawiera fragmenty filmu i archiwalne materiały dotyczące Snowdena i wydarzeń z ostatnich lat. Wideo można obejrzeć pod tym adresem.

Peter Gabriel to były wokalista Genesis, który od 1975 roku z powodzeniem prowadzi solową karierę. Największy sukces odniósł za sprawą albumu „So” z 1986 roku, który trzykrotnie pokrył się platyną w Wielkiej Brytanii i pięciokrotnie w USA. Pochodzący z krążka singel „Sledgehammer” został wyróżniony nagrodami MTV. W swej kolekcji 66-letni dziś Gabriel ma 3 statuetki Brit, 6 Grammy i 13 MTV Video Music. W 2010 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek Genesis a w 2014 roku jako solista.

W tym roku Anglik wypuścił nowy numer „I’m Amazing” zainspirowany dokonaniami Muhammada Alego. Dorobek brytyjskiego muzyka zamyka „New Blood” z października 2011 roku.

Dzieło Olivera Stone’a opowiada o Edwardzie Snowdenie (Joseph Gordon-Levitt), byłym pracowniku NSA i CIA, który trafił na pierwsze strony gazet po tym, gdy ujawnił światu informacje na temat amerykańskich i brytyjskich rządowych programów inwigilowania obywateli.

Scott Eastwood, syn Clinta, gra agenta NSA, którego życie zmienia się na zawsze z powodu działań Snowdena. Melissa Leo („Choleryk z Brooklynu”) portretuje Laurę Poitras, Zachary Quinto („American Horror Story”, „W ciemność Star Trek”) Glenna Greenwalda, a Tom Wilkinson („Grand Budapest Hotel”, „Selma”) Ewena MacAskilla. Ludzie ci współpracowali ze Snowdenem, gdy zaczął on ujawniać tajne informacje. Timothy Olyphant wystąpi jako agent CIA, który przyjaźnił się ze Snowdenem, zanim ten wyjechał ze Stanów Zjednoczonych.

Stone odpowiada za scenariusz i reżyserię. Premierę wyznaczono na 16 września 2016 roku. Do polskich kin dzieło trafi 11 listopada.