Pianohooligan, orkiestra NOSPR, Kuedo, Clouds, Fakear, Masayoshi Fuijita i Maria Peszek na Tauron Nowa Muzyka

17 marca 2016
ok. 5 minut czytania

Pianohooligan i NOSPR wystąpią na otwarcie festiwalu. W tym roku uświetni je koncert z muzyką Philipa Glassa, Steve’a Reicha i Henryka Mikołaja Góreckiego. Solistą będzie Pianohooligan – czyli Piotr Orzechowski, wybitny polski pianista jazzowy, absolwent Berklee College of Music i laureat pianistycznego konkursu Montreaux Jazz Solo Piano Competition w 2011 roku. Więcej nagród 26-letni pianista zdobył wraz z grupą High Definition Quartet, której przewodzi. Wydał dwie płyty solowe i dwie z High Definition Quartet. Na koncie ma współpracę z tak wielkimi kompozytorami jak Krzysztof Penderecki, Steve Reich, Philip Glass, a także z innymi uznanymi artystami – Adrianem Utleyem z Portishead, Avishaiem Cohenem czy Victorem Mendozą. W Katowicach zaprezentuje się wraz z orkiestrą NOSPR pod batutą Alexandra Humali, z którą przedstawi własne interpretacje „Tirol Concerto for Piano and Orchestra” Philipa Glassa oraz „Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40” Henryka Mikołaja Góreckiego w wersji na Rhodes piano. Dopełnieniem wieczoru będzie „Music for 18 Musicians” Steve’a Reicha. Koncert odbędzie się w nowej siedzibie NOSPR, położonej na terenie Strefy Kultury.

Pianohooliganowi towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Alexandra Humali, która występowała już z artystami z bardzo różnych światów muzycznych: mistrzami klasyki, jak Martha Argerich, Krystian Zimerman, Stanisław Skrowaczewski, Krzysztof Penderecki czy Leonard Bernstein, gigantami jazzu, jak Wayne Shorter, Terence Blanchard czy Dee Dee Brigdewater, po gwiazdy polskiego hip-hopu (projekt Jimek/Miuosh/NOSPR). W zeszłym roku wspólny występ orkiestry NOSPR z legendą techno Jeffem Millsem zakończył X Festiwal Tauron Nowa Muzyka. Orkiestra występowała niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i w krajach Zatoki Perskiej i pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznej.

Orkiestrą NOSPR dyrygował będzie Alexander Humala, młody białoruski dyrygent, który na koncie ma współpracę z najwybitniejszymi orkiestrami na świecie z London Sinfoniettą i Orkiestrą Symfoniczną z Hajfy na czele. Na co dzień pełni funkcję głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego Białoruskiej Państwowej Capella Sonorus oraz asystenta I dyrygenta i dyrektora artystycznego NOSPR Alexandra Liebreicha.

Kuedo to mistrz analogowych syntezatorów i futurystycznych muzycznych pasaży. W tym roku ukaże się jego nowy album – pierwsze duże wydawnictwo od czasu wydanego w 2011 roku debiutu „Severant”. W międzyczasie Kuedo wydał kilka EP-ek, tworzył muzykę do gier, cyfrowych prac artystycznych i filmów reklamowych. W Katowicach zaprezentuje audiowizualny projekt opracowany wspólnie ze studiem Werkflow. Możemy spodziewać się nowoczesnych wizualizacji opartych o rozwiązania stosowane w grach komputerowych, animacji tworzonych na żywo i niecodziennych efektów świetlnych.

Jeśli podobał wam się ubiegłoroczny występ Objekta na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, powinniście zarezerwować sobie czas na set duetu Clouds. Tworzący go Szkoci – Calum Macleod i Liam Robertson, podobnie jak ich niemiecki kolega konsekwentnie wymykają się jasnym klasyfikacjom, tworząc potężną muzykę mocno zakorzenioną w techno, ale czerpiącą także z electro, UK bass music, house’u czy noise’u. Zdarzają im się hity brzmiące jak zapomniane klasyki ze złotej ery rave’ów ale także eksperymentalne numery, które stanowią spore wyzwanie dla słuchacza. Sety Clouds są niezwykle różnorodne dlatego zamiast zastanawiać się, co tym razem zagrają warto wymienić kilka nazwisk, które ręczą za młody szkocki duet: Martin Gore z Depeche Mode, Richie Hawtin, Marcel Dettman, The Chemical Borthers.

Masayoshi Fujita to drugi obok Lubomyra Melnyka artysta, który zaprezentuje się na nowej scenie zlokalizowanej w sali kameralnej NOSPR. Fujita to japoński wibrafonista stacjonujący w Berlinie i wydający w wytwórni Erased Tapes. Początkowo nagrywał pod pseudonimem el fog, pod którym wydawał materiał łączący brzmienie wibrafonu i wpływy elektroniczne (w szczególności ambientowe). Pod własnym nazwiskiem skupił się na wibrafonie (płyta „Stories”), a później także na innych instrumentach takich jak wiolonczela, skrzypce, klarnet, flet czy perkusja (płyta „Apologues” z 2015 roku). Właśnie materiał z tego ostatniego albumu Masayoshi zaprezentuje w Katowicach.

Fakear, czyli Theo Le Vigoureux, to młody francuski producent, który w muzyce łączy wpływy francuskiego house’u z dziedzictwem Bonobo i nowoczesnymi syntezatorowymi brzmieniami w duchu Jamiego XX. Mimo krótkiej kariery na koncie ma już sporo sukcesów począwszy od współpracy z M.I.A., poprzez remiksy dla projektu ODESZA na występach na Ultra Festival skończywszy. W ubiegłym roku Fakear nagrał swój debiutancki album zatytułowany „Animal”, na którym powyższe wpływy zebrał w spójną całość współpracując m.in. z Andreyą Trianą czy Rae Morris. Duży wpływ na organiczne brzmienie albumu była ucieczka z dużego miasta – Fakear na co dzień mieszka w Paryżu, album jednak zdecydował się nagrać w górach, daleko od cywilizacji.

Maria Peszek właśnie wydawała swój najnowszy album zatytułowany „Karabin” i podobnie jak przy okazji poprzednich wywołała spore kontrowersje. Na Marii Awarii poruszała temat seksu, na Jezus Maria Peszek komentowała kwestie religii i patriotyzmu, a na najnowszym Karabinie porusza temat hejtu i wojny. Płyta ma nieść pacyfistyczne przesłanie. W roli muzycznego współpracownika ponownie pojawił się Fox, który tym razem postawił na surową produkcję pasującą do odważnych tekstów Marii.

XI Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia 2016 roku na terenie Muzeum Śląskiego i katowickiej Strefy Kultury.

Karnety/bilety:

Rodzaje karnetów/biletów:
4 Dniowy Karnet – brak

3 Dniowy Karnet – uprawnia do udziału w festiwalu w dniach:
18.08. – czwartek, 19.08 – piątek , 20.08 – sobota

2 Dniowy Karnet – uprawnia do udziału w festiwalu w dniach:
19.08 – piątek i 20.08 – sobota

Koncert zamknięcia – 21.08 – niedziela

Ceny karnetów/biletów:
4 Dniowe Karnety: brak
3 Dniowe Karnety: 300 zł
2 Dniowe Karnety: 200 zł / 230 zł (od 01.03.) / 250 zł (od 06.06.)
Koncert zamknięcia: 120 zł, 140 zł