Pierwszy koncert Nicka Cave’a po śmierci syna

15 stycznia 2017
ok. 2 minut czytania

Występ otwierający tournée odbył się 13 stycznia w Hobart, w Australii. Pod tym adresem można znaleźć klipy dokumentujące wykonanie numerów „I Need You”, „Girl in Amber”, 'Magneto” czy nagrania tytułowego.

Nick Cave po raz pierwszy rozmawiał o śmierci swego nastoletniego syna Arthura, który spadł z klifu nieopodal Brighton i zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Doświadczenie nazwał szalonym, przerażającym oraz trudnym. Opowiedział też o dokumencie „One More Time With Feeling”, który towarzyszył płycie i który bardzo pomógł jemu i jego rozinie.

– Widziałem komentarze dotyczące filmu w mediach społecznościowych – opowiada artysta. – Dowiedziałem się, że otworzył on ludzi na coś głębszego. Zrozumiałem, jak wielu ludzi na całym świecie także straciło swych bliskich, jak wielu ludzi jest pogrążonych w żałobie. To były potężne emocje. Coś we mnie i w Susie (żonie muzyka – przyp. red) poruszyło. Dzięki temu przestaliśmy przez cały czas czuć się tak bezsilnie. Poczuliśmy, że zrobiliśmy coś dobrego dla Arthura, dla nas.

Zarejestrowany w czerni i bieli „One More Time With Feeling” to kruchy, surowy i prawdziwy zapis podróży artysty przez najtrudniejsze chwile w życiu. Trailer można obejrzeć tutaj. Dzieło, które wyreżyserował Andrew Dominik („Chopper”, „Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”, „Zabić, jak to łatwo powiedzieć”), na DVD i Blu-rayu ukaże się 3 marca.

Nick Cave to jeden z bardziej cenionych i wpływowych przedstawicieli rocka i alternatywy. Znany jest nie tylko z działalności z zespołem The Bad Seeds, ale także solowej oraz z grupami Grinderman czy The Birthday Party. W ostatnich latach z Warrenem Ellisem często zajmuje się muzyką filmową („Droga”, „Gangster”, „Propozycja” na podstawie scenariusza Cave’a). W listopadzie 2016 ukazał się ich soundtrack do miniserii „Mars”, która emitowana będzie na kanale National Geographic. Longplay „Skeleton Tree” miał premierę we wrześniu 2016 roku.