Posłuchaj muzyki z serialu \”Czarnobyl\”

31 maja 2019
ok. 2 minut czytania

Muzyka do miniserialu HBO \”Czarnobyl\” skomponowana przez Hildur Guðnadóttir trafiła dziś do serwisów cyfrowych. Premiera CD i LP we wrześniu 2019.

Hildur Guðnadóttir to islandzka kompozytorka, wiolonczelistka i wokalistka. Skomponowała m.in. muzykę do filmów \”Sicario 2: Soldado\”, \”Strong Island\” czy \”Maria Magdalena\”. Występowała i nagrywała z takimi artystami jak Múm, Ryuichi Sakamoto, The Knife, Fever Ray i Jóhann Jóhannsson. Wydała dotąd kilka solowych albumów: \”Mount A\” (2006), \”Without Sinking\” (2009), \”Leyfðu Ljósinu\” (2012) oraz \”Saman\” (2014)

\”Czarnobyl\” przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Była to jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof spowodowanych przez człowieka, a jednocześnie zdarzenie, w którym wielu bohaterskich ratowników poświęciło własne zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami niewyobrażalnego kataklizmu.

28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

W pozostałych rolach występują: Paul Ritter jako zastępca głównego inżyniera Czarnobyla Anatolij Diatlow, Jessie Buckley jako Ludmiła Ignatenko, mieszkanka miasta Prypeć i żona strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej, Adrian Rawlins jako główny inżynier elektrowni w Czarnobylu Mikołaj Fomin oraz Con O\’Neill jako dyrektor elektrowni Wiktor Bruchanow.

Autorem scenariusza jest Craig Mazin (Łowca i Królowa Lodu), a reżyserem – Johan Renck (Breaking Bad).