Posłuchaj „Tu” LemON

25 lutego 2017
ok. 2 minut czytania

– „Tu” się zaczyna… – napisali lakonicznie na Facebooku muzycy. Fortepianowego nagrania można posłuchać pod tym adresem.

LemON na albumie „Tu” jest zespołem dojrzałym, który śmiało łączy odległe światy. Liryczne ballady kontrastują więc z punkową złością czy rockowym kolorem przesterowanych gitar, a współczesne brzmienia z wyraźnymi nawiązaniami do herosów lat 70., do twórczości takich grup jak Led Zeppelin czy Pink Floyd. Równie odważna jest zresztą warstwa tekstowa – intymna, klaustrofobiczna refleksja o niemożności komunikacji, zarówno na poziomie dwojga ludzi, poszukujących miłości, jak i całych społeczeństw, które bez porozumienia skazane są na upadek.

Materiał początkowo powstawał w góralskiej chacie. Następnie lider zespołu wybrał się za ocean. Inspirację znalazł m.in. w Museum of Modern Art, w słynnym płótnie „Numer 1” abstrakcjonisty Jacksona Pollocka. Kolejnym przystankiem był Gdańsk, a konkretnie studio Custom 34. Za realizację dzieła odpowiada Piotr Łukaszewski.

LemON to zespół, który okazał się objawieniem na polskim rynku muzycznym. W ciągu zaledwie cztery lata dorobił się trzech płyt, rozpoznawalnego stylu i takich przebojów jak „Napraw”, „Będę z Tobą”, „Nice”,  „Wkręceni”, „AKE”, „Jutro” oraz „Scarlett”. Grupa zdobyła platynową płytę, liczne nagrody, a przede wszystkim zgromadził rzeszę wiernych fanów (w tym ponad 360 000 fanów na Facebooku). Muzyka LemONa to nietuzinkowa mieszanka gitarowego rocka, folkowej nostalgii, jazzowej lekkości, które zespaja ze sobą wyjątkowy inteligentny wokal. Wideoklipy zespołu zgromadziły łącznie ponad 50 milionów wyświetleń na YouTube.