Posłuchaj wspólnego dzieła Hansa Zimmera i Radiohead

27 września 2017
ok. 2 minut czytania

„Błękitna planeta” to najdroższy dokument w historii BBC. Obraz kosztował 7 milionów funtów. Zdjęcia kręcono w egzotycznych podwodnych i nadwodnych światach rozciągających się wokół wybrzeży wysp Galapagos, południowej Afryki, Brazylii, Queenslandu w Australii, Alaski, Antarktydy, wyspy Vancouver, archipelagu Bahamów, Florydy i Meksyku. Ekipy filmowe spędziły w terenie prawie 3000 dni. Nakręcono 700 godzin materiału filmowego. Dzięki rozmachowi i wykorzystaniu unikatowej techniki powstał obraz życia oceanicznego nieznany dotąd człowiekowi.

Produkcja z komentarzem Davida Attenborough zadebiutował Wielkiej Brytanii we wrześniu 2001 roku. Przed telewizorami zebrało się wówczas 12 milionów widzów.

Po latach doczekamy się kontynuacji – „Blue Planet II”, ponownie z narracją Davida Attenborough. Właśnie na potrzeby tego projektu powstał numer „(ocean) bloom”, będący wariacją „Bloom” Radiohead. W nowym nagraniu Thom Yorke odpowiada za wokale, Russell Emanuel z Bleeding Fingers Music za produkcję, a Hans Zimmer za orkiestracje. „(ocean) bloom” usłyszymy w 5-minutowym prequelu „Blue Planet II”.

Nagranie doczekało się premiery na antenie BBC Radio 1. Audycji z udziałem muzyków można posłuchać pod tym adresem. (kompozycja zaczyna się o 51:22).

– Hans to genialny kompozytor, który bez wysiłku lawiruje między wieloma muzycznymi gatunkami – mówi Yorke. – Współpraca z tak utalentowanym człowiekiem nim była niezwykle wyzwalającym doświadczeniem. Mogliśmy usłyszeć, jak połączył dźwięki „Błękitnej planety” i „Bloom”.

Radiohead to jedna z bardziej wpływowych rockowo-alternatywnych formacji ostatnich lat. Zespół chętnie wzbogaca swe brzmienie i eksperymentuje. Za kluczowe dzieła w ich dorobku uważa się „OK Computer” (1997) i „Kid A” (2000), obydwa wyróżnione Grammy. Płyty Anglików rozeszły się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Ostatni longplay kwintetu to „A Moon Shaped Pool” z maja 2016 roku.

Hans Zimmer, wybitny twórca muzyki filmowej („Incepcja”, „Król lew”, „Gladiator”, „Interstellar”, „Dunkierka”), ostatnio zajęty jest na planie „Blade Runner 2049”).