P.Unity gra funkowo

25 września 2018
ok. 2 minut czytania

Zespół P.Unity to fuzja funku soulu, jazzu i rapu. Po świetnie przyjętej epce „Mango” i wielu niezapomnianych koncertach przyszedł czas na debiutancki album. „Pulp” ukaże się 05 października nakładem U Know Me Records. Materiał został zarejestrowany w Quality Studio. „Funkjest” do drugi singel z debiutanckiego albumu. Klip wyreżyserował Andrzej Stepouois.

P.Unity to dziesięcioosobowy, warszawski projekt osadzony w funkowej stylistyce. Zainspirowani działalnością artystów spod znaku Parliament/Funkadelic, mniej popowymi dokonaniami Prince’a czy koncertowym dorobkiem D’Angelo i Soultronics, muzycy chcą odczarować obraz funku rozumianego dziś często jako easy-listeningowe brzmienie rodem z dyskotek statków wycieczkowych. Funk P.Unity to nie cekiny i brokatowe dzwony – to ukłon w stronę psychodelicznego oblicza George’a Clintona i brudnych brzmień Sly & The Family Stone, to bardziej nieuchwytny nastrój niż czysto techniczne określenie gatunkowe. Zespół buduje swoje brzmienie czerpiąc również z dorobku licznych spadkobierców funkowej stylistyki – od hiphopowych gigantów jak Snoop Dogg czy A Tribe Called Quest, przez neosoulową scenę spod znaku Soulquarians, po beatowych i elektronicznych innowatorów skupionych wokół labelu Brainfeeder. Zespół ma na koncie EP-kę „Mango” (2017), która otworzyła grupie drzwi na wiele polskich scen. Materiał dotarł również do legendy polskiego jazzu – Michała Urbaniaka, który zaprosił P.Unity do współpracy przy ostatnim albumie projektu Urbanator Days – „Beats & Pieces”. Na krążek trafiły dwa utwory zaaranżowane i nagrane przez zespół – „P.Lex” i „Wasabi Vibe” i zostały docenione przez polskie media. Ostatnio zespół został świetnie przyjęty na festiwalach Spring Break i GoodVibe oraz występach klubowych w Krakowie, Lublinie, Łodzi i Warszawie.

P.Unity to: Jędrzej Dudek – wokal , Maciej Sondij – gitara, Miłosz Oleniecki – klawisze, Rafał Dutkiewicz – perkusja, Adrian Manowski – bas, Michał Łuka – saksofon, Radek Nowak – trąbka, Witold Haliniak – puzon, Sara Jaroszyk – wokal, Weronika Grzesiewicz – wokal