Queer pop w najlepszym wydaniu. thekayetan debiutuje

10 marca 2021
ok. 2 minut czytania

Kajetan Kopala, który tworzy pod pseudonimem thekayetan, to kompozytor, producent muzyki elektronicznej i autor tekstów z Poznania. Z projektem My Name Is New związany jest od 2019 roku. Ma za sobą udany występ na festiwalu Spring Break w edycji \”Poznań Wspiera Festiwal\”, który odbył się w ramach My Name Is New Showcase. W swoich tekstach często opowiada o problemach, z którymi borykają się środowiska LGBTQ+ w Polsce. W 2020 roku jego utwór \”Skóra\”, nawiązujący do wydarzeń z I Marszu Równości w Białymstoku znalazł się na składance Music 4 Queers & Queens stworzonej na Pride Month przez Kayax. Dziś z kolei swoją premierę ma debiutancki album artysty, który promują wydane na przestrzeni 2020 i 2021 roku single \”Tak mi źle\”, \”Skóra\” oraz \”Dotyk (nikt inny jak ty)\”.

Płyta \”Dla nas dom\” to wysublimowana werbalizacja pragnień i potrzeb thekayetana. Składa się ona z 10 utworów, nazywanych przez artystę \”strumieniami samotności\”, które balansują na granicy fantazji i frustracji. Zapytany o emocje towarzyszące mu podczas tworzenia materiału na album, opowiada: \”Bardzo często przy pisaniu towarzyszyło mi uczucie przygnębienia, które próbowałem z siebie wyrzucić. Niezależnie od prób podejmowania innych tematów, w większości wracałem do opisywania stanu samotności i towarzyszących temu odczuć\”. W swoich piosenkach podejmuje próbę określenia, co składa się na poczucie bezpieczeństwa i spełnienia. thekayetan pragnie osiągnąć wewnętrzny spokój, aby być wolnym od wszelkich obaw – niezależnie od tego czy tworzy z kimś relację, czy też nie.

Główny singiel promujący wydawnictwo, czyli \”Ręce w udręce\” to piosenka opowiadająca o męskiej cielesności, bliskości i pragnieniach. Do utworu powstał bardzo zmysłowy, czarno-biały teledysk w reżyserii Bohdana Rybki. W klipie wraz z Kajetanem pojawia się Bartłomiej Gąsior.

\”Dla nas dom\”, do którego materiał był tworzony na przestrzeni marca i września 2020 roku, został niemal w całości wyprodukowany przez thekayetana. Odpowiada on zarówno za wokal, teksty, kompozycję oraz produkcję wszystkich utworów zawartych na krążku. Artysta muzycznie świetnie czuje się w klimatach z pogranicza queer popu, dance’u oraz nowoczesnej elektroniki. Kopala nie ukrywa, że muzycznie inspirują go silne i wyraziste artystki – Lady Gaga, Reni Jusis, a także Maria Peszek.