Rasmentalism, Bokka, Aurora, Georgia i Taco Hemingway też na Kraków Live Festival

25 czerwca 2015
ok. 3 minut czytania

Rasmentalism to klasyczny duet MC (Ras) i producent (Ment XXL). Współpracują od 2006 roku. Przez 6 lat działalności na scenie niezależnej nagrali trzy doskonale przyjęte albumy: „Dobra muzyka ładne życie”, „Duże Rzeczy” z W.E.N.Ą. oraz „Hotel Trzygwiazdkowy”. Ich oficjalny debiut – album „Za młodzi na Heroda” ukazał się w grudniu 2013 roku nakładem Asfalt Records i natychmiast zyskał opinię najlepszego rapowego debiutu roku 2013, a według wielu dziennikarzy muzycznych i słuchaczy – rapowej płyty 2013 w Polsce. Druga, oczekiwana przez fanów płyta „Wyszli coś zjeść” ukazała się w kwietniu tego roku. Szereg recenzji i opinie fanów potwierdzają doskonałe przyjęcie krążka, a także fakt, że na żywo zyskuje on nową jakość.

Nadal nie wiemy, kto kryje się za maskami formacji Bokka. A nawet jeśli wiemy, to nie zdradzimy, bo Bokka to muzyka i tajemnicza aura, która nie musi być promowana wizerunkiem – zachwyca świetnymi kompozycjami chłodnej elektroniki, zestawionej z żywym instrumentarium. W ich intymnych utworach, perkusja jest zsamplowanym dźwiękiem przedmiotów codziennego użytku, takich jak pudełka po chusteczkach, szklanki czy butelki wody. Bokka nie imitują The Knife czy Oh Land, ale prezentują własną, inteligentną interpretację skandynawskich wątków. Imienny album zespołu, który ujrzał światło dzienne w listopadzie 2013 wkrótce znajdzie swojego następcę. Trio pracuje bowiem nad nowym materiałem.

Taco Hemingway idzie jak burza. Kilka tygodni temu znała go garstka zapaleńców, dziś jego profil na FB to ponad 13 tysięcy fanów i z każdą godziną ich liczba rośnie. Taco Hemingway jest warszawskim raperem i w stolicy rozgrywa się akcja jego debiutu – „Trójkąt warszawski”, ale uniwersalność tekstów i wątków z pewnością trafi do każdego fana hip-hopu w Polsce. Niebanalny storyteling, bity i flow nie do podrobienia sprawiają, że Taco, to obok Pro8l3mu, najbardziej szczera i najciekawsza propozycja alternatywnego rapu, co potwierdza zainteresowanie jego osobą. Limitowany nakład „Trójkąta warszawskiego” to już kolekcjonerska perełka. W każdej chwili może ukazać się jego kolejna EP-ka – „Umowa o dzieło”, promowana świetnym singlem „6 zer”.

„Od zawsze moim największym celem w muzyce są uczucia. Mam więc nadzieję, że ludzie, przynajmniej czują, gdy słyszą mnie śpiewającą. Teraz moja muzyka jest czymś w rodzaju eksperymentalnego elektronicznego popu. Bardzo lubię dziwne dźwięki, i dziwne nastroje”. Tak swoją muzykę opisuje Aurora, 17-latka z norweskiego Bergen. Jej sensacyjny debiut na krajowej scenie muzycznej odnotowały nawet największe dzienniki codzienne. W kraju, który nie ma żadnych muzycznych kompleksów wobec reszty świata, Aurora zdobędzie zapewne wszystko, a kwestią czasu stanie się triumfalny pochód przez resztę muzycznego rynku, który dziewczyna zacznie na letnich festiwalach.

Debiutancki album Georgii, który ukaże się 7 sierpnia jest wynikiem jej obsesyjnej pracy, ale także typowego dla młodych ludzi „pochłaniania” muzyki. Dlatego na „Georgia” usłyszymy: elementy wczesnego grime’u, wyrafinowany pop, pierwszą falę post-punku, wpływ Missy Elliot oraz nowoczesnych eksperymentów The Knife czy Hudsona Mohawke’a. Wszystko skomponowane, nagrane i wyprodukowane przez jedną osobę – urodzoną i wychowaną w północno-zachodnim Londynie Georgie. Do niedawna grającą u boku Kwesa i Kate Tempest, dziś największą nadzieję wytwórni Domino i chyba także dużej części brytyjskiej sceny muzycznej.

Kraków Live Festival 2015 potrwa od 20 do 22 sierpnia. 20-21 sierpnia – Błonia, 2 dni, 2 sceny w namiotach, 22 sierpnia – dzień wydarzeń specjalnych, m.in. koncert Rudimental.

Karnet festiwalowy:
250 zł – od 26 maja do 16 sierpnia
270 zł – od 17 sierpnia
Bilet jednodniowy 20 sierpnia – 145 zł
Bilet jednodniowy 21 sierpnia – 145 zł

Posiadacze karnetów festiwalowych wchodzą na Rudimental bez dodatkowych opłat, a bilety na koncert 22 sierpnia do nabycia na Livefestival.pl.

Dotychczas ogłoszeni wykonawcy: Kendrick Lamar, Foals, Future Islands, The Maccabees, MO, Wild Beasts, Viet Cong, TV On The Radio, Ratatat, Kamp! i Low Roar.