Ravi Coltrane, Michael Nyman Band, DJ Cam i Blockhead na Ars Cameralis

15 października 2012
ok. 3 minut czytania

Już 11 listopada, odwiedzając katowicki Jazz Club Hipnoza nadarzy się niepowtarzalna okazja wysłuchania koncertu jednego z najlepszych jazzowych saksofonistów na świecie – Raviego Coltrane’a, który przyjedzie na Śląsk, przywożąc materiał ze swojej najnowszej płyty „Spirit Fiction”. Praca nad albumem zajęła artyście prawie dwa lata, a każdy z zarejestrowanych na nim utworów potwierdza, że po okresie wieloletnich treningów w roli muzyka sesyjnego, grze u boku najlepszych współczesnych jazzmanów, takich jak Pharaoh Sanders czy Branford Marsalis, Ravi Coltrane ostatecznie wydostał się z cienia swojego legendarnego ojca, tworząc na wskroś współczesną odmianę jazzu.

Michael Nyman Band pojawi się w Filharmonii Częstochowskiej 28 listopada by zaprezentować charakterystyczną dla siebie syntezę muzyki barokowej z pomysłami twórców XX-wiecznej awangardy. To właśnie takie niecodzienne połączenie różnorodnych inspiracji zapewniło mu olbrzymie uznanie wśród krytyków i publiczności już w latach 70., pomogło mu również nawiązać wieloletnią współpracę z reżyserem Peterem Greenewayem, który wykorzystał muzykę Nymana w jedenastu swoich filmach. Praca z filmowcami to tylko jeden z aspektów jego twórczości, artysta zasłynął również jako twórca współczesnych oper, nie unika także flirtu z popem, występując wspólnie z Flying Lizards czy pomagając wraz z zespołem przy tworzeniu piosenkowych wersji swoich kompozycji, wykonywanych przez Davida McAlmonta.

Następni goście tegorocznego Ars Cameralis to również prawdziwe legendy swojego gatunku, para DJ-ów, którzy od kilkunastu lat pomagają definiować downtempo i instrumentalny hip-hop, tworząc albumy zaliczane do klasyki nowych brzmień. Pierwszy z nich, pochodzący z Francji DJ Cam, zasłynął już w 1994 roku albumem „Underground Vibes”, będącym śmiałym jak na tamte czasy połączeniem ciężkich, hip-hopowych rytmów z jazzowymi samplami i cytatami z klasyków kina, jest również autorem „The Loa Project 2”, płyty uznawanej za jeden z kamieni milowych w rozwoju trip-hopu. W katowickim Klubie Hipnoza wystąpi w towarzystwie jednego z najciekawszych muzyków zasłużonej wytwórni Ninja Tune, Anthony’ego Simona, znanego lepiej jako Blockhead. To właśnie pod tą nazwą opublikował w 2004 roku album „Music by Cavelight”, mistrzowski popis tworzenia muzyki z sampli i ścinków, porównywany z legendarnym „Endtroducing” DJ-a Shadowa, który zapewnił mu olbrzymie uznanie wśród wszystkich wielbicieli muzyki elektronicznej. Wspólny występ obu mistrzów budowania niesamowitego nastroju odbędzie się 29 listopada.
Kolejny artysta pojawi się 24 listopada w Bytomiu w ramach wieczoru amerykańskich DJ’ów. Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, kim lub czym jest Slow Magic, internetowa sensacja ostatnich miesięcy, która zachwyciła międzynarodową publiczność utworami publikowanymi w serwisie Bandcamp i doskonałymi teledyskami, wypełnionymi dream popem, zapraszamy na jego pierwszy polski koncert w Klubie Fantom.

Wcześniej udział w imprezie zapowiedzieli m.in. Mark Lanegan, Ela Orleans, Brygada Kryzys, Tindersticks czy Kishin Shinoyama. Bilety będą dostępne na Ticketportal.pl, Ticketpro.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.