Rebeka zagra przed Damonem Albarnem

12 maja 2014
ok. 1 minuta czytania

Poznańska Rebeka jest odkryciem sceny muzyki alternatywnej ostatnich kilku lat. Zachwyca krytyków i jest uwielbiana przez fanów – za zderzenie minimalistycznych, elektronicznych brzmień z ambitnym melodyjnym popem, emocjonalnymi tekstami i silnym głosem wokalistki Iwony Skwarek. Razem z Bartoszem Szczęsnym stanowią połączenie dwóch silnych muzycznych osobowości, a apogeum wspólnej energii osiągają w czasie koncertów. Dzięki starciu charakterów i często odmiennych spojrzeń na muzykę, stale eksperymentują, używając do swoich kompozycji wielu sprzętów: syntezatorów analogowych z lat 80., gitary elektrycznej i basowej, dyktafonu taśmowego.

Ich debiutancka „Hellada” (2013) to album pełen piękna, brudu i emocji. Płyta zebrała bardzo entuzjastyczne recenzje i znalazła się na czołowych pozycjach wielu muzycznych podsumowań minionego roku, zdobyła też najważniejszy, prestiżowy tytuł Polskiej Płyty Roku 2013 w rankingu dziennikarzy „Gazety Wyborczej”. Od trzech lat Rebeka jest stałym gościem najważniejszych polskich festiwali, takich jak: Open’er, OFF Festival, Selector i FreeForm. Duet dotarł także ze swoją muzyką daleko poza Polskę. Wystąpił na c/o POP w Kolonii, Reeperbahn Festival w Hamburgu, CMJ w Nowym Jorku czy The Great Escape w Brighton.

Działając poza Rebeką, Iwona Skwarek pojawiła się gościnnie na ostatnim albumie projektu Waglewski Fisze Emade oraz na płycie „Flora” portugalskiego producenta Moullineksa. Bartosz zmiksował debiutancki album zespołu Kamp! oraz wyprodukował nadchodzącą płytę The Dumplings.

Bilety na: Malta-festival.pl.