Renata Przemyk i Vienio kłamią

20 marca 2020
ok. 2 minut czytania

„Kłamiesz” to pierwszy singel promujący jubileuszowe wydawnictwo „Renata Przemyk i mężczyźni”. Trzynaście piosenek na trzydziestolecie pracy artystycznej, zaśpiewanych w duetach z wyjątkowymi mężczyznami. Renata Przemyk i Vienio zaśpiewali wspólnie piosenkę z płyty „Rzeźba dnia” z 2014 roku. Teledysk wedle pomysłu i reżyserii Jarosława Migonia, z obrazami Jacka Sroki, w swojej intrygującej, pulsującej kolorem formie budzi wiele emocji i nie pozwala szybko o sobie zapomnieć.

– Jacek Sroka to znany krakowski malarz i grafik, wykładowca krakowskiej ASP – tłumaczy Renata Przemyk. – Ogromne wrażenie zrobiło na mnie jego malarstwo a Jarek zaproponował mi użycie jego obrazów. Jest tak mocne i wyraziste, że od razu nam pasowało do opowieści o relatywizmie współczesnego świata. Ma wyraźny przekaz. Na obrazach Jacka jest żywioł, kolor i pasja. Jest człowiek uwikłany w dylematy, walczący o ideę albo rozbity refleksją o niej. Malarstwo Sroki wytrąca ze strefy komfortu. I w tej piosence też o to chodzi.

– „Kłamstwo jest narzędziem, które deformuje świat – dodaje Renata Przemyk. – Próbujemy ten świat upiększać na wszelkie możliwe sposoby, co ma nam ułatwić relacje międzyludzkie. Omijamy tematy trudne, tłumaczymy sobie, że w ten sposób chronimy bliskich, a to rozbija nasze związki, przyjaźnie, czy kontakty biznesowe. Prawda i tak znajdzie ujście i uderzy w te relacje i w nas ze zdwojoną siłą. Vienio dopisał bardzo dobitny tekst do tej piosenki, dzięki czemu wymowa całości jest jeszcze silniejsza.

Premiera płyty „Renata Przemyk i mężczyźni” odbędzie się 8 maja.