Ørganek idzie w pogo

26 czerwca 2020
ok. 2 minut czytania

„Pół Polski idzie w pogo, to robi się nerwowo. Pół Polski idzie w pogo, to robi się niezdrowo.”

„Pogo” to pierwszy z singli promujących nowe wydawnictwo. Zapowiedź zaskakującego, ostrego numeru można sprawdzić poniżej.

Tytuł utworu odnosi się do grupowego, brutalnego tańca, podczas którego uczestnicy zderzają się ze sobą z dużą siłą, próbując jednocześnie zachować równowagę. Uderzyć, żeby utrzymać się na nogach. Zaatakować, żeby przetrwać. Stworzyć wroga i zarządzać strachem.

Temat tańca w polskiej kulturze obecny jest wieków. Chocholi taniec w „Weselu” Wyspiańskiego, terror i przemoc w „Tangu” Mrożka, absurdalny taniec przebierańców w „Rejsie” Marka Piwowskiego, to przykłady tego samego obłędu, w którym tkwimy od wieków jako społeczeństwo. Stracone szanse, nieumiejętność porozumienia się ponad podziałami, wieczne animozje, konflikt, agresja i siła. Zarządzanie głupotą. Zbiorowa nieświadomość w służbie cyników. Pogo to współczesna emanacja tego samego problemu.

„Polski taniec narodowy, porozbijać sobie głowy. Polski taniec narodowy, pawie pióra i maniura. Maiłeś chamie złoty róg, ostał ci się ino, twój ukochany dimon, ojczyzny wróg.”

POGO MINI TOUR to seria minikoncertów, podczas których obok znanych już utworów zespół zaprezentuje także najnowszy singiel. Po dwóch platynowych płytach, setkach koncertów w Polsce i za granicą oraz długiej przerwie koncertowej, grupa wraca z nowym materiałem, którego premiera planowana jest na jesień bieżącego roku.

20.07 – Toruń – CKK Jordanki
21.07 – Łódź – Wytwórnia
22.07 – Warszawa – Stodoła
5.08 – Poznań – CK ZAMEK
6.08 – Wrocław – Sala Gotycka – Stary Klasztor
7.08 – Chorzów – Chorzowskie Centrum Kultury
9.08 – Kraków – Forty Kleparz