Ørganek przedstawia \”Pogo\”. To metafora dzisiejszych czasów

16 lipca 2020
ok. 2 minut czytania

\”Pogo\” to pierwszy singiel zapowiadający nową płytę grupy Ørganek, której premiera odbędzie się tej jesieni.

– Pogo to zbiorowy taniec, w którym wszyscy się o siebie obijają, uderzają z siłą po to, żeby samemu nie dać się zepchnąć, przewrócić, stratować – komentuje Tomasz Organek. – To metafora dzisiejszych czasów , polskiej rzeczywistości pełnej podejrzliwości, agresji, nienawiści i braku tolerancji. Zróbmy coś z tym. Zatrzymajmy to. Dogadajmy się zanim dojdzie do czegoś złego.

Temat tańca w polskiej kulturze obecny jest wieków. Chocholi taniec w \”Weselu\” Wyspiańskiego, terror i przemoc w \”Tangu\” Mrożka, absurdalny taniec przebierańców w \”Rejsie\” Marka Piwowskiego, to przykłady tego samego obłędu, w którym tkwimy od wieków jako społeczeństwo. Stracone szanse, nieumiejętność porozumienia się ponad podziałami, wieczne animozje, konflikt, agresja i siła. Zarządzanie głupotą. Zbiorowa nieświadomość w służbie cyników. Pogo to współczesna emanacja tego samego problemu.

\”Polski taniec narodowy, porozbijać sobie głowy. Polski taniec narodowy, pawie pióra i maniura. Maiłeś chamie złoty róg, ostał ci się ino, twój ukochany dimon, ojczyzny wróg.\”

Premiera piosenki poprzedza POGO MINI TOUR – serię minikoncertów, podczas których obok znanych już utworów zespół zaprezentuje także najnowszy singiel.

20.07 – Toruń, CKK Jordanki
21.07 – Łódź, Wytwórnia
22.07 – Warszawa,- Stodoła
5.08 – Poznań, CK ZAMEK
6.08 – Wrocław, Sala Gotycka, Stary Klasztor
7.08 – Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury
9.08 – Kraków, Forty Kleparz