Richard Bona jesienią na festiwalu Ethno Jazz

13 czerwca 2013
ok. 2 minut czytania

Wrocławska publiczność, jako jedna z pierwszych, będzie miała okazję do wysłuchania materiału z najnowszej płyty Richarda Bony nagranej wspólnie z nowym zespołem, która ukaże się w połowie września 2013 roku.

Pochodzący z Kamerunu multiinstrumentalista od małego dziecka miał styczność z muzyką. Mając 5 lat, śpiewał już w miejscowym kościele wraz z rodziną. Najpierw nauczył się grać na flecie prostym i różnych instrumentach perkusyjnych. Nieco później sam skonstruował sobie 12-strunową gitarę akustyczną. W wieku 11 lat przeniósł się do większego miasta Douala i zaczął tam zarabiać na życie, grając na gitarze elektrycznej. Odkrył wówczas swój talent do łatwej nauki gry ze słuchu na dowolnym instrumencie. W 1980 roku usłyszał go francuski właściciel klubu jazzowego w miejscowym hotelu i zaproponował mu stworzenie big bandu.

W 1989 roku Bona przeniósł się do Paryża. Tam wkrótce zaczął współpracować z czołowymi francuskimi jazzmanami – skrzypkiem Didierem Lockwoodem i basistą Markiem Ducretem oraz z gwiazdami jazzu pochodzenia afrykańskiego Manu Dibango i Salifem Keitą. W stolicy Francji Bona spędził 7 lat, doskonaląc swe umiejętności i ucząc się od znakomitych muzyków, m.in. od Joe Zawinula.

Richard Bona był członkiem Pat Metheny Group, współpracował też między innymi z Michaelem Breckerem, Paulem Simonem, Chaką Khan, Tito Puente, Joni Mitchell, Harrym Connickem Jr., Herbie Hancockiem, Bobbym McFerrinem, Chickiem Coreą, Patem Methenym, Harrym Belafonte czy Georgem Bensonem. Jego styl to mieszanka jazzu, bossanovy, popu, afro-beatu, tradycyjnych songów i funku.

Bilety: 200 zł – I miejsca, 150 zł – II miejsca, 100 zł – III miejsca. Sprzedaż odbywa się w sklepach Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: Biletin.pl, Ticketpro.pl, eBilet.pl i Eventim.pl.