Roger Waters, Ken Loach i Juliet Stevenson apelują, by Radiohead nie grali w Tel Awiwie

25 kwietnia 2017
ok. 1 minuta czytania

Oksfordzka formacja ma zaplanowany na 19 lipca występ w Tel Awiwie. Roger Waters (Pink Floyd), Thurston Moore (Sonic Youth), Tunde Adebimpe (TV on the Radio), Adrian Sherwood, aktorki Juliet Stevenson, Maxine Peake, reżyser Ken Loach, arcybiskup Kapsztadu, Desmond Tutu oraz pisarze i inni artyści, proszą, by członkowie Radiohead przemyśleli raz jeszcze swą decyzję.

– Grając w Izraelu, zagracie w państwie, gdzie – według sprawozdawców ONZ – wobec Palestyńczyków stosuje się system apartheidu – można przeczytać w liście, który w całości znajduje się pod tym adresem.

– Mam nadzieję, że Radiohead, a Thom Yorke w szczególności, zdadzą sobie sprawę, z krzywdy, jaką wyrządzą Palestyńczykom, występując w Tel Awiwie – komentuje Loach, którego ostatni film „Ja, Daniel Blake” został wyróżniony Złotą Palmą w Cannes. – Ich państwo zostało ukradzione, a oni są represjonowani w każdy możliwy spód. Wielu z nich jest bezprawnie przetrzymywanych w więzieniach w Izraelu, w tym, co jest najbardziej szokujące, dzieci.

Radiohead, gwiazda tegorocznego Open’era, to jedna z bardziej wpływowych rockowo-alternatywnych formacji ostatnich lat. Zespół chętnie wzbogaca swe brzmienie i eksperymentuje. Za kluczowe dzieła w ich dorobku uważa się „OK Computer” (1997) i „Kid A” (2000), obydwa wyróżnione Grammy. Płyty Anglików rozeszły się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Ostatni longplay kwintetu to „A Moon Shaped Pool” z maja 2016 roku.