Różowe góry Almy

15 maja 2020
ok. 3 minut czytania

Premierę wyczekiwanego przez fanów „Have U Seen Her” poprzedziło wydanie dwóch EP-ek, zawierających między innymi single „Stay All Night” i „Bad News Baby”. Producentem wykonawczym albumu jest Justin Tranter (Justin Bieber, Julia Michaels, Britney Spears, Gwen Stefani). Nowy singiel Almy „LA Money” wyprodukowali Digital Farm Animals (Dua Lipa) ofaz Andrew Wyatt (Miley Cyrus, Mark Ronson, Lorde).

Dwudziestoczteroletnia wokalistka tworzy pop, ale ma punkową duszę. Unikatowa i utalentowana Alma jest częścią nowej kobiecej fali w muzyce. W swoich utworach otwarcie porusza tematy samoakceptacji, depresji, lęku, praw kobiet oraz seksualności, a do jej fanów należą już między innymi Elton John, Dua Lipa i Miley Cyrus. Alma jest współautorką singli „Mother’s Daughter” oraz „Slide Away”, które stały się kolejnymi przebojami Miley Cyrus. Tworzyła także dla Charli XCX i Tove Lo, z którymi niejednokrotnie dzieliła scenę. Choć ma już na koncie przeboje takie jak „Dye My Hair”, „Chasing Highs” czy „All Stars” z Martinem Solveigiem, jej kariera dopiero nabiera rozpędu.

Tytuł płyty nawiązuje do nagłówków gazet, które rozpisywały się o Almie, gdy pojawiła się w fińskim programie „Idols”, odpowiednikiem „Idola”. Nagła popularność, której doświadczyła, była dla niej samej zaskoczeniem. Znajdując się nagle w centrum uwagi, Alma zwróciła się ku muzyce, spotykając na swojej drodze ludzi, którzy dostrzegli jej talent i dali możliwość swobodnego wyrażenia siebie. „Have U Seen Her” to album o znajdowaniu swojego miejsca oraz swoich ludzi w świecie.

– Dorastałam w biednej rodzinie i słabo radziłam sobie w szkole – mówi Alma. – Miałam wrażenie, że mój głos się nie liczy. Myślę że właśnie dlatego śnił mi się często ten sam sen o mnie i mojej siostrze, w którym uciekamy. Za każdym razem znajdywałyśmy się w magicznej krainie z gigantycznymi niebieskimi kwiatami, motylami i różowymi górami. Zakochałam się w tym miejscu i nigdy nie chciałam się już budzić. Z czasem, kiedy stawałam się starsza, a presja występowania przed dużą publiką stawała się większa, znów zaczął mi się śnić ten sen. Pomysł, żeby uciec i zostawić to wszystko, powracał do mnie znowu i znowu, szczególnie kiedy pracowałam nad tym albumem. Mój świat wywrócił się do góry nogami. Nagle każdy chciał wiedzieć, gdzie jestem i każdy wciąż pytał – „Widziałeś ją?” (Have U Seen Her?). Nie znalazłam jeszcze różowych gór i wielkich niebieskich kwiatów, ale dzięki tworzeniu muzyki znalazłam szczęśliwsze miejsce, w którym chcę być. Mam dookoła siebie ludzi, którzy naprawdę troszczą się o mnie i obchodzi ich to, co chcę im powiedzieć. To wszystko jest czasem jak sen. O to właśnie chodzi w „Have U Seen Her” – to album o znalezieniu swojego miejsca, swoich ludzi i poczucia własnej wartości. To płyta dla każdego, kto czuje się nieważny i niesłyszany.