Rysy między światem realnym i nierealnym

27 października 2016
ok. 2 minut czytania

„Father” to tytułowy utwór nowego singla zespołu Rysy, który ukaże się na winylu na przełomie roku nakładem U Know Me Records.

Teledysk jest serią mrocznych i surrealistycznych ujęć, w których zaciera się granica między światem realnym i nierealnym. To obraz pełen symboli i wyrazistych postaci, splątanych fabułą, która wymyka się prostej logice.

Za kamerą teledysku stanęła Martyna Iwańska, zdobywczyni YACHa w kategorii najlepsza reżyseria. Martyna znalazła się na liście 10 najlepiej zapowiadających się reżyserów według magazynu „F5”, a jej poprzednie prace niejednokrotnie prezentowane były na polskich i zagranicznych festiwalach.

– Pracując teledyskiem, istotniejsze niż mocno zarysowana fabuła, było dla mnie oddanie gęstej atmosfery utworu. W pewnym momencie obrazy zaczęły układać się same – mówi reżyserka. – Powolny montaż i ujęcia zrealizowane w slow motion miały stanowić zaskakujący kontrapunkt do mocnego, elektronicznego brzmienia Rys, a dzięki gigantycznemu wsparciu postprodukcyjnemu nie ograniczałam wyobraźni.

Autorem zdjęć do teledysku jest Patryk Kin. Nad efektami specjalnymi pracował jeden z najlepszych w kraju zespołów zajmujących się post-produkcją – Chimney Poland, za
produkcję odpowiedzialna jest Flota Filmowa, natomiast z jej ramienia nad całym procesem produkcji czuwała Wiola Łabędź.

– Ten projekt niewątpliwie był sporym wyzwaniem, tak duża ilość ujęć efektowych wymagała bardzo ścisłej współpracy z postprodukcją już na etapie przygotowywania planu zdjęciowego – komentuje Łabędź. – Duża liczba bohaterów, piękne, ale czasochłonne charakteryzacje, krótki czas realizacji – trzeba zaznaczyć, że całość udało się zrealizować w ciągu jednego dnia zdjęciowego głównie dzięki profesjonalnej, bardzo sprawnej i zaangażowanej ekipie, nawet wąż wykonywał polecenia perfekcyjnie (śmiech). Oczywiście jak w każdej produkcji nie obyło się bez tzw. „pożarów”, kiedy masz jedyny możliwy termin realizacji, a w całej Warszawie nie ma wolnej czarnej hali zdjęciowej musisz ją wyczernić i żadna post produkcja tego nie załatwi.

W teledysku wzięło udział 13 bohaterów, wśród nich Helena Norowicz.

Fragmenty teledysku stanowiły wizualizacje do spektaklu „R.E.M.”, autorstwa Piotra Hulla (koproducenta teledysku) wystawianego na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie.

Wideo można obejrzeć pod tym adresem.

Zespół obecnie przebywa w trasie. Najbliższe koncerty odbędą się 28 października w klubie Rura w Częstochowie, 29 października w Krakowie w Forum Przestrzenie oraz 30 października we Wrocławiu w Bezsenności. Pełną rozpiskę można znaleźć na Facebooku duetu.

Rysy to muzyczny projekt Wojtka Urbańskiego (Polyp) i Łukasza Stachurko (Sonar Soul). Ich jedyny longplay to „Traveler” z września 2015 roku. Na koncie mają współpracę z Justyną Święs z The Dumplings, Piotrem Ziołą czy Wojtkiem Mazolewskim.