Sampha pokonał Eda Sheerana

15 września 2017
ok. 1 minuta czytania

Nagroda Mercury Prize przyznawana jest za najlepszy brytyjski album roku. Tegoroczna gala odbyła się 14 września w Eventim Apollo w Londynie. Sampha oprócz statuetki otrzymał nagrodę w wysokości 25 tysięcy funtów. Wśród pozostałych nominowanych znaleźli się m.in. Ed Sheeran, Alt-J i The XX.

– Chciałbym zadedykować tę nagrodę moim rodzicom. Przybyli tutaj z Sierra Leone chcąc dać mi i moim braciom najlepsze dzieciństwo i możliwości rozwoju – mówił Sampha podczas swojej przemowy.

Podczas gali Sampha wykonał singel „(No One Knows Me) Like the Piano” ze swojego debiutanckiego albumu „Process”.

Jako jeden z najbardziej tajemniczych młodych artystów brytyjskich, Sampha użyczał swojego talentu, jako wokalista, producent i kompozytor na wielu wydawnictwach. Wspierał zarówno artystów brytyjskich, wśród których byli SBTRKT, FKA twigs, Lil Silva i Jessie Ware, jak i światowe gwiazdy: Drake, Beyonce, Kanye West, Frank Ocean, a ostatnio na płycie „A Seat At The Table” Solange.

Sampha zajął 4. miejsce w prestiżowym plebiscycie BBC Sound Of 2014. Na koncie ma EP-ki „Sundanza” (2010) i „Dual” (2013). W lutym 2017 roku ukazał się jako debiutancki longplay „Process”.

Do grona laureatów Mercury Prize należą m.in. Portishead, Suede, PJ Harvey i Benjamin Clementine. W ubiegłym roku statuetkę otrzymał Skepta za album „Konnichiwa”.