Schiller wraca do Polski na dwa koncerty

31 lipca 2018
ok. 2 minut czytania

To nie atmosfera, a dźwięk są dla Schillera najważniejsze. Dlatego jego i towarzyszących mu muzyków publiczność na styczniowych koncertach usłyszy, jak podczas ostatniej wizyty, w dźwięku kwadrofonicznym. Dźwięki otoczą siedzących słuchaczy, którzy będą mogli docenić detale ukryte w kompozycjach Schillera.

W 2019 roku minie 20 lat od debiutu Schillera, więc na styczniowych koncertach artysta zaprezentuje najważniejsze utwory ze swojego dorobku.

„Nazywam się Christopher von Deylen i jestem Schiller”. Tak skromnie przedstawia się w oficjalnej biografii jeden z najsłynniejszych przedstawicieli muzyki elektronicznej nie tylko za naszą zachodnią granicą, lecz również na świecie. Artystyczny pseudonim wybrał na cześć słynnego niemieckiego poety i dramaturga Fryderyka Schillera czasów romantyzmu (konkretnie, artysta, przeczytawszy poemat „Pieśń o dzwonie” postanowił w taki sposób oddać cześć jego autorowi). Tangerine Dream, Kraftwerk, Jean-Michel Jarre – to były największe inspiracje Niemca w początkach kariery.

Choć przedstawia się skromnie, ma Schiller naprawdę sporo powodów do nieskromności. W trakcie trwającej ponad 20 lat kariery siedem jego płyt zdobyło status złotych w Niemczech, dwie platynowe, złote są też dwie płyty DVD, a pięć studyjnych wydawnictw dotarło na szczyt niemieckiego notowania albumów. Didżej i producent jest też laureatem nieistniejącej już nagrody Echo (niemieckiego odpowiednika Grammy). Wyróżnień jest znacznie więcej.

Schiller w sprzedał w karierze ponad 7 mln płyt i singli. Wokalnie się nie udziela, ale wybiera do współpracy świetnie śpiewających artystów. Wokale do jego podkładów nagrywali, chociażby Cristina Scabbia z Lacuna Coil, Samu Haber z Sunrise Avenue, Tarja Turunen (eks-Nightwish), Sarah Brightman, Moya Brennan z Clannad, czy Alexander Veljanov z Deine Lakaien. Schiller może pochwalić się też tym, że miał okazję współpracować z wielkimi legendami muzyki, Mikiem Oldfieldem, Midge Urem i Klausem Schulze. Ten pierwszy obdarzył niemieckiego twórcę nie lada komplementem, mówiąc, że jego muzyka „porusza naprawdę głęboko”.

Najważniejsze dokonania artystyczne Schillera to singel „Glockenspiel” i albumy „Zeitgeist”, „Weltreise”, „Leben”, „Tag und Nacht”, „Sehnsucht”, „Atemlos”. Ostatnia duża płyta Niemca to „Future” z 2016 roku, która osiągnęła szczyt niemieckiego notowania.

Przedsprzedaż biletów startuje już 2 sierpnia o godzinie 10:00.