Serj Tankian w kwietniu w Stodole

21 stycznia 2008
ok. 2 minut czytania

Tankian, z pochodzenia Ormianin, przeniósł się wraz z rodziną do Los Angeles w wieku 7 lat. Muzykę odkrył za sprawą Bee Gees, a następnie przyszła pora na fascynację Faith No More, Metallicą, Slayerem i The Cure. Od najmłodszych lat brał także lekcje gry na gitarze. W 1993 roku, wspólnie z szkolnym kolegą Darionem Malakianem założył formację Soil, na bazie której powstał w późniejszym czasie System Of A Down. Kariera grupy nabrała rozpędu 1997 roku, kiedy jeden z ich koncertów zobaczył Rick Rubin i już rok później ukazał się ich debiutancki album „System Of A Down”. Kolejne płyty zespołu zaprowadziły grupę wprost na muzyczny panteon: „Toxicity” zadebiutował na pierwszej pozycji amerykańskiej i kanadyjskiej listy bestsellerów (2001 r.) i znalazł ponad 6 mln nabywców. „Steal This Album!” z 2003 roku odniósł również spory sukces, a kolejne „Mezmerize” i „Hypnotize” z 2005 roku zadebiutowały na 1. pozycji Billboardu i System Of A Down został kolejnym po The Beatles i raperach 2Pac i DMX artystą, który w ciągu tego samego roku umieścił 2 krążki na 1. miejscu Billboardu. W 2006 roku formacja ogłosiła przerwę w działalności, a Tankian skoncentrował się na swoich planach.

22 października ukazał się pierwszy solowy album artysty – „Elect The Dead”. Tankian, choć większość instrumentów nagrywał sam, to do pomocy w studio zaprosił perkusistę z System Of A Down – Johna Dolmayana, perkusistę Guns N’Roses i Primus – Bryana „Braina” Mantia, Dana Monti oraz śpiewaczkę operową Ani Maldjan i wiolonczelistę Antonio Pontarelliego. W listopadzie wyruszył na wspólną trasę z Foo Fighters.

Zespół koncertowy Tankiana ukrywa się pod nazwa The FCC (skrót jest rozumiany dwojako: „Flying Cunts of Chaos” albo „Federal Communications Commission”). W składzie grupy oprócz samego Tankiana (wokal, klawisze, piano, gitara rytmiczna) znaleźli się: Dan Monti (gitara, chórki), Larry LaLonde (gitara, chórki), Mario Pagliarulo (bas, chórki), Troy Zeigler (perkusja, chórki) oraz Erwin Khachikian (pianino, chórki).

Tankian jest także autorem tomiku poezji „Cool Gardens”. Muzyk założył także własną wytwórnię Serjical Strike Recording, gdzie od 2001 r. promuje młode talenty. W 2002 roku wspólnie z Tomem Morello (Rage Against The Machine) założył organizację działającą na rzecz pokoju na świecie – Axis Of Justice.

Ceny biletów: W przedsprzedaży: 130 zł, w dniu koncertu: 140 zł.